Serce z probówki


Serce z probówki: artykuł nr 5677

2008-04-27 02:51:50 Medycyna

Badacze z McEwen Centre for Regenerative Medicine w Toronto we współpracy z kolegami z USA i Wielkiej Brytanii otrzymali trzy rodzaje komórek serca poprzez dodanie do środowiska hodowli zarodkowych komórek macierzystych różnego rodzaju czynników wzrostu i innych substancji zaangażowanych w rozwój.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich czynników wzrostu we właściwym momencie rozwoju komórek, naukowcom udało się wyhodować komórki dające początek trzem rodzajom komórek budujących serce - kardiomiocytom, komórkom endotelialnym i komórkom mięśni gładkich naczyń krwionośnych.

Jak opisuje główny autor badań doktor Gordon Keller te trzy rodzaje komórek można otrzymać izolując z hodowli ich komórki progenitorowe. Co ważne, naukowcom udało się wykazać skuteczność uzyskanych komórek - po przeszczepieniu "mieszanki" tych trzech typów komórek myszom z chorym sercem, zaobserwowano znaczną poprawę stanu mięśnia sercowego zwierząt.

Zdaniem autorów pracy pozytywny wynik doświadczenia ze zwierzętami pozwala mieć nadzieję, że technikę tą uda się przystosować i wykorzystać w przyszłości do leczenia ludzi.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny