Bociany odlatują do Afryki


Bociany odlatują do Afryki: artykuł nr 5870

2008-08-28 12:06:08 Zoologia

Większość gniazdujących na Podkarpaciu bocianów odlatuje do krajów zimowania w środkowej i południowej Afryce. W drodze na południe pokonają ponad 9 tys. kilometrów.

"Przed odlotem bociany zbierają się na sejmikach. Na Podkarpaciu co roku odbywa się co najmniej kilkanaście sejmików" - powiedział ornitolog Marian Stój. Dodał, że bociany powrócą do Polski w przyszłym roku, po 20 marca.

"Lecąc do Afryki, ptaki pokonują każdego dnia od 100 do 200 kilometrów. Polskie bociany lecą nad Bosforem, przelatują nad Bliskim Wschodem i Izraelem, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie" - podkreśla Stój.

Z kolei bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem.

W Afryce ptaki żyją w stadach. W podróż powrotną wyruszą na początku lutego. Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż przelot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni. "Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda" - zauważył Stój.

W Polsce żyje ok. 50 tys. par bocianów. Gniazdujące również na Podkarpaciu bociany czarne do miejsc zimowania udadzą się dopiero w drugiej połowie września.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii