Święto Drzewa w podkarpackich lasach


Święto Drzewa w podkarpackich lasach: artykuł nr 5913

2008-10-08 12:15:19 Botanika

Dzień 10 października od lat obchodzony jest jako Święto Drzewa. Jego głównym organizatorem jest Klub Gaja, zaś stałym partnerem w organizacji są Lasy Państwowe.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie przygotowały sporo atrakcji, głównie z udziałem młodzieży szkolnej.

Nadleśnictwo Lesko tym razem współdziała ze Szkołą Podstawową w Łukowem, gdzie w dniu 10 października odbędzie się impreza wieńcząca konkursy ekologiczne. Rozpocznie ją występ dzieci  klasy IV z inscenizacją „Las jesienią i jego życzenia”, a nowo przyjętym w szeregi szkolnego koła LOP zostaną uroczyście wręczone legitymacje członkowskie. Zostaną też ogłoszone wyniki konkursów: „Jesienne wierszowanie”, „Kompozycje jesienne” oraz „Śmieci mniej - Ziemi lżej”. Laureaci otrzymają zasłużone nagrody. Przewiduje się też symboliczne posadzenie drzew na placu szkolnym oraz spotkanie z leśnikami dla różnych grup wiekowych młodzieży.  

Z kolei Nadleśnictwo Lutowiska planuje zorganizowanie konkursu rozpoznawania drzew i krzewów leśnych po korze, liściach i owocach. Odbędzie się on w gimnazjach i szkołach podstawowych w Czarnej i Lutowiskach.  Konkurs dla trzech grup wiekowych przygotowali leśnicy, nadleśnictwo zaś ufundowało nagrody rzeczowe dla laureatów.

Aż osiem szkół odwiedzą leśnicy Nadleśnictwa Strzyżów z okazji Święta Drzewa. Leśnicy przekażą też tym placówkom sadzonki rodzimych gatunków drzew do posadzenia w wybranym miejscu.  Leśniczowie odwiedzą każdą z zainteresowanych szkół, zaprezentują filmy edukacyjne, przeprowadzą pogadanki z dziećmi i młodzieżą, a także będą służyć pomocą podczas sadzenia drzewek. W dniu 10 października w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Strzyżów, w ramach obchodów Święta Drzewa, odbędzie się międzynarodowe spotkanie edukacyjne z udziałem młodzieży i opiekunów z austriackiej miejscowości Lassee, przebywających akuratnie na Podkarpaciu w ramach współpracy ze szkołą w Dobrzechowie.

Sadzenie drzew przewidziano też w Nadleśnictwie Tuszyma. W akcji przygotowanej przez leśników i rozłożonej w czasie od 10 do 14 października, wezmą udział dzieci z przedszkola nr 6 w Mielcu, uczniowie szkół podstawowych w Wylowie i w Książnicach. Ponadto leśnicy wezmą udział w spotkaniach w szkołach w Rydzowie, w II LO w Mielcu, Niepublicznym Gimnazjum w Mielcu. W lesie spotkają się z uczniami:  RCKU w Rzemieniu, Gimnazjum z Dębicy, Szkoły Podstawowej w Tuszowie Narodowym. Terminy na długo wcześniej uzgodniono z zainteresowanymi szkołami.  

Nadleśnictwo Dynów rozpisało konkurs wiedzy o drzewach, którego rozstrzygnięcie  odbędzie się 15 października w siedzibie nadleśnictwa. Od 13 października leśnicy planują pogadanki, prelekcje i sadzenie drzew we współpracy z młodzieżą okolicznych szkół.  

Z kolei Nadleśnictwo Stuposiany zaprosiło w tym dniu do lasu 25-osobową grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stuposianach. Wśród edukacyjnych punktów programu znajdzie się również sadzenie drzew. Cztery sosny „benedyktynki” dzieciaki posadzą obok kapliczki św. Huberta przy drodze do Mucznego.

Leśnicy z Nadleśnictwa Głogów Małopolski w dniach 10-17 października będą sadzić sadzonki Benedykta XVI wraz z uczniami z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej,  z Zespołu Szkół w Widełce oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Bratkowicach. 

Dla uczczenia Święta Drzewa ponad 1000 młodych drzewek posadzą na gruncie porolnym wszyscy pracownicy Nadleśnictwa Leżajsk, ponadto ze swej szkółki leśnicy przekażą sadzonki dla szkół w Dąbrowicy i Wiązownicy, gdzie udzielą też fachowego instruktarzu przy sadzeniu.  

Po raz szósty już w obchody Dnia Drzewa włącza się Nadleśnictwo Kolbuszowa, które  planuje przekazać sadzonki drzew kolbuszowskiej Fundacji „Serce”. Te młode drzewka posadzone zostaną wokół szkół i przedszkoli w Kolbuszowej.

- Najczęściej przewijającym się motywem Święta Drzewa w nadleśnictwach jest właśnie sadzenie drzew, bo to najważniejsze, co możemy zrobić dla lasu i dla ograniczenia niekorzystnych zmian w naszym klimacie. – Wyjaśnia Wojciech Szepieciński, pełniący obowiązki dyrektora RDLP w Krośnie. – Dzień Drzewa to dobra okazja by tę tematykę propagować. Będzie ona obecna również w dniach 20-24 października, kiedy to obchodzić będziemy Europejski Tydzień Lasu.

Święto Drzewa organizowane jest na terenie całej Polski od 2003 roku pod egidą Klubu Gaja a stałym partnerem w jego organizacji są Lasy Państwowe. Jest to program, którego głównym celem jest zachęcenie jak największego grona dzieci i młodzieży do edukacji ekologicznej, zapoznania uczniów z problemami sadzenia i ochrony drzew, aby wszystkie pokolenia potrafiły uszanować i docenić dar natury, bez którego człowiek nie mógłby żyć. Pod nadzorem specjalistów uczestnicy sadzą młode drzewka, które można bezpłatnie otrzymać w nadleśnictwach. Poza tym przygotowywane są działania edukacyjne i artystyczne, w szkołach organizowane są specjalne zajęcia i konkursy. Zainteresowani mogą również zakładać parki i ogrody szkolne oraz porządkować je. W imprezie biorą też udział różne instytucje, władze samorządowe i organizacje pozarządowe.

Warto wiedzieć, że w lasach Podkarpacia rośnie najgrubsza polska jodła (w Nadl. Stuposiany - 517 cm obwodu) oraz należące do najgrubszych w kraju lipa i jesion (Nadl. Wetlina). Z kolei teren, na którym rośnie najgrubszy cis w naszym regionie (ponad 170cm obwodu) został kilka lat temu wykupiony przez Nadleśnictwo Dukla z rąk prywatnych i poddany ochronie jako pomnik przyrody.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki