Wystawa zapierająca dech w piersiach


Wystawa zapierająca dech w piersiach: artykuł nr 5938

2008-11-04 10:06:49 Medycyna

W środę 29 października 2008 roku, w Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej przy ul. Piwnej 31/33 w Warszawie, otworzona została wystawa pt. Historia leczenia astmy – Wystawa zapierająca dech w piersiach.

"Na wystawie można obejrzeć inhalatory z XIX i XX w. z okresu belle epoque; opakowania po stosowanych niegdyś medykamentach; naczynia apteczne oraz reklamy i broszury informacyjne. Ekspozycja ma charakter edukacyjny - oglądający mogą się też zapoznać z przyczynami, objawami i współczesnymi metodami leczenia astmy" - powiedziała dr Iwona Arabas, kierownik Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej w Warszawie podczas otwarcia wystawy.

Astma znana jest ludzkości od ponad 2000 lat. Jednak właśnie teraz mamy do czynienia z prawdziwą epidemią astmy. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Nierozpoznana lub nieleczona astma często prowadzi do powikłań, inwalidztwa a nawet zgonu. Astma jest jedną z niewielu chorób przewlekłych, której wskaźnik zachorowalności szybko wzrasta. Według najnowszych badań epidemiologicznych 4 miliony Polaków choruje na astmę. Dobre leczenie astmy – kontrola astmy - to opanowanie objawów, zapobieganie zaostrzeniom, utrzymanie prawidłowej czynności płuc, ale także brak wpływu choroby na codzienne życie chorego, jego zdolność do wysiłku, rolę społeczną i aktywność zawodową, czy postępy w nauce. Brak kontroli astmy wynika z niedostatków we wdrażaniu w życie wytycznych dotyczących opieki nad pacjentem chorującym na astmę i z niskiej świadomości społecznej choroby, oraz z niedostatków w organizacji opieki zdrowotnej nienadążającej za gwałtownym wzrostem liczby chorych na astmę.

W reakcji na alarmujące dane o sytuacji epidemiologicznej w Polsce, dotyczące zachorowań na astmę i niedostatków opieki medycznej, Polskie Towarzystwo Alergologiczne ogłosiło Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy – POLASTMA.

Więcej o programie dowiesz się na www.mojaastma.org.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny