Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły


Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły: artykuł nr 50035

2014-04-27 21:12:39 Zoologia

Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły. Zdjęcia zwierząt wykonano podczas przelotu nad ujściem Wisły realizowanego w ramach działań WWF Polska.

 Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowali przedstawiciele WWF Polska, w czasie lotu 15 kwietnia udało się odnotować obecność około 70 fok. Zwierzęta wypoczywały na piaszczystej łasze w rejonie Świbna i Mikoszewa. "Nie wiadomo, jak długo foki tutaj pozostaną. Od niemal trzech lat spotyka się je tutaj stosunkowo często, jednak ich liczebność waha się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu osobników. Większe grupy, takie jak ostatnio zaobserwowana, zdarzają się rzadko, a rekordowa obserwacja - ponad 90 fok - pochodzi z ubiegłego roku" - zaznaczono w komunikacie.

 

WWF Polska przypomina, że dla bałtyckiej populacji fok szarych zakończył się właśnie okres rozrodu. "Zarówno okres opieki nad potomstwem i karmienia młodych, jak i niedawno odbyte gody były dla wielu osobników dużym wysiłkiem. Teraz nadszedł czas na regenerację sił i odbudowę zapasów energii. Foki rozpoczynają intensywne żerowanie. W poszukiwaniu pokarmu poszukują dużych ławic ryb i grupują się w miejscach ich występowania" - wyjaśniono.

 

Foki mogą wykorzystać piaszczyste łachy na czas linienia, które zaczyna się w maju, a kończy w czerwcu. Ssaki te zmieniają wówczas futro i większość czasu spędzają poza wodą.

 

"Apelujemy o zgłaszanie każdej obserwacji fok do Błękitnego Patrolu WWF, numer telefonu 795 536 009 lub Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, telefon 601 889 940 – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – W najbliższych tygodniach istnieje też duże prawdopodobieństwo obserwacji młodych, urodzonych w tym roku fok. W ubiegłym tygodniu wolontariusze z Błękitnego Patrolu przyjęli zgłoszenie o +maluchu+ z Łeby. Pamiętajmy o tym, aby w przypadku obserwacji nie podchodzić do zwierzęcia, bo takie spotkanie jest źródłem stresu dla foki. Zwierzęciu możemy pomóc wyłącznie zapewniając mu spokój i powiadamiając wolontariuszy WWF lub Stację Morską".

 

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii