Koty też chorują na ptasią grypę


Koty też chorują na ptasią grypę: artykuł nr 62

2004-10-21 17:35:28 Nauka w Polsce i na świecie

Wirus ptasiej grypy, który spowodował epidemię drobiu w latach 2003-2004 w Azji, może zakażać również koty - wynika z duńskich badań opublikowanych na łamach czasopisma Science.

Dotychczas uważano, że domowe koty są odporne na atak wirusa grypy typu A. Wirus ptasiej grypy oznaczony H5N1 jest odpowiedzialny za epidemię drobiu w ośmiu krajach azjatyckich (ptaki profilaktycznie zabijano i niszczono), a kilku z zakażonych nim ludzi zmarło. Pojawiły się wtedy niesprawdzone doniesienia o śmierci kotów.

Zespół Thijsa Kuikena postanowił zbadać, jak mogło dojść do ewentualnego zakażenia - czy koty zjadły mięso ptaków, czy też wdychały wirusa z powietrzem. U sześciu badanych kotów doszło do ciężkiego zapalenia płuc - zaraziły się od nich dwa następne koty. Wynika z tego, że wirus szerzy się drogą kropelkową.

Zbadano także, jak działa na koci organizm najczęściej spotykany u ludzi szczep H3N2. Na niego koty okazały się odporne.

Zdaniem naukowców koty mogą rozprzestrzeniać wirusa grypy typu H5N1 pomiędzy kurzymi fermami, a także przenosić go na ludzi.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie