Piknik z Klimatem 2009


Piknik z Klimatem 2009: artykuł nr 6343

2009-08-27 11:49:20 Ekologia

Już 30 sierpnia, między 12.00 a 17.00 w ostatnią niedzielę wakacji Ministerstwo Środowiska, lider Partnerstwa dla Klimatu zaprasza na kolejny Piknik z Klimatem na Nowym Świecie.

Zmiany klimatu nie są już tematem zainteresowań wyłącznie specjalistów. Dlatego właśnie Partnerstwo dla Klimatu już drugi rok uczy co robić, żeby postępować ekologicznie. Tym razem znów do nauki przystępujemy żegnając wakacje i rewolucjonizując wystrój Nowego Światu: zamiast asfaltu trawa i drzewa symbolizujące Partnerów dla Klimatu.

Tegoroczne atrakcje Pikniku z Klimatem to m.in. klimatyczna kanapa z gwiazdami, czyli okazja do posłuchania, co znani mówią o zmianach klimatu. Klimatyczne pogawędki poprowadzi aktorka Sylwia Gliwa, a wśród jej gości m.in. wokalistka Marysia Sadowska, Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji Nasza Ziemia, piosenkarka Reni Jusis, aktor Paweł Deląg, choreograf i tancerz Michał Piróg, projektant Tomasz Ossoliński oraz dziennikarz Jarosław Kret.

Podczas Pikniku będzie można także zobaczyć filmy i klipy edukacyjne na temat zmian klimatu. Otwarta będzie także wymienialnia żarówek: zostawiając starą świetlówkę, można dostać nową żarówkę energooszczędną.

Dodatkowo pokaz mody ekologicznej przygotowanej przez Odzieżowe Pole, wystawa zdjęć Discovery Channel, konkursy przyrodnicze z nagrodami (unikalne solarne torby z banerów reklamowych COP 14, Ipody, magazyny przyrodnicze,  t-shirty, maskotki, pendrive’y), prezentacja elektrycznego samochodu, warsztaty recyclingu, malowanie obrazu przy wejściu na teren pikniku – Action Painting i wiele więcej… Dzięki Fundacji Nasza Ziemia każdy będzie mógł podczas Pikniku obliczyć  swoją emisję C02.

Na koniec Pikniku każdy dostanie prezent: zieloną cegiełkę – kawałek niezwykłego trawnika, który jako eko-symbol zabierze ze sobą do domu.

Podczas Pikniku zaprezentują się także tegoroczni Partnerzy dla Klimatu. Białowieski Park Narodowy, który organizuje konkurs plastyczny dla dzieci – „Powiększ leśny dom żubra i narysuj drzewo”, Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce, Fundacja Ośrodka Edukacji, Klub Gaja, który zaprezentuje „Obrońców Drzew” i „Od drzewa do drzewa” - Nić wolności - przypomnienie wydarzenia z marca 1989 roku –  pierwszej w kraju akcji bezpośredniej w obronie drzew oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej z projektem „Aktywni z natury”.

- Chcemy przekonać wszystkich, że dbanie o klimat to element świadomego postępowania i podejmowania decyzji. Chcemy też pokazać, że to element stylu życia, który warto jest naśladować. Tegoroczna edycja ma charakter mniej oficjalny i skupia się na edukowaniu i prezentowaniu pożądanych postaw wobec problematyki zmian klimatycznych. Pokazujemy, że ważna jest edukacja i świadome działanie – Małgorzata Snarska, szef Prezydencji COP 14 w Ministerstwie Środowiska.

Tegoroczny Piknik z Klimatem jest kolejnym wydarzeniem w ramach Partnerstwa dla Klimatu, które w tym roku, tak ja w poprzednim,  stawia na edukacje w sprawie zmian klimatu: zwiększenie świadomości czym są zmiany klimatu, jak nasze codzienne działania wpływają na klimat i środowisko oraz w jaki sposób powinniśmy działać, aby wpływać pozytywnie na nasze naturalne otoczenie.

Organizatorem Pikniku jest Ministerstwo Środowiska, lider Partnerstwa dla Klimatu, (w ramach działań związanych z Prezydencją COP 14), współorganizatorem Miasto Stołeczne Warszawa, Partner dla Klimatu.

Piknik z Klimatem 2009 odbywa się pod honorowym patronatem Prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Patronem medialnym jest Discovery Channel.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii