Festiwal Nauki w Legnicy


Festiwal Nauki w Legnicy: artykuł nr 6383

2009-09-23 12:30:40 Ciekawostki

24 września rozpoczyna się edycja regionalna XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pierwszym miastem, które odwiedzi Festiwal będzie Legnica, gdzie w tym roku DFN ma wymiar szczególny, świętujemy bowiem 40 lat Politechniki Wrocławskiej w Legnicy. Dla uczczenia tego wydarzenia przygotowano dwie specjalne imprezy. Pierwsza z nich to wystawa fotografii pt: „40 -lat Politechniki Wrocławskiej w Legnicy". Jest to ekspozycja wybranych zdjęć obrazująca różne obszary funkcjonowania Politechniki Wrocławskiej w Legnicy na przestrzeni 1969-2009 (24-25.09; godz. 9:00; Zespół Zamiejscowych Ośrodków Dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej w Legnicy, ul. Batorego 9). Druga wyjątkowa wystawa przygotowana została wraz z Legnickim Towarzystwem Automobilowym i dotyczyć będzie zabytkowych pojazdów, której zwieńczeniem jest Rajd Szklakiem Politechniki Wrocławskiej w Regionie. Uczestnicy odwiedzą Politechnikę Wrocławską w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Zwycięzca odbierze puchar ufundowany przez Dyrektora Politechniki Wrocławskiej w Legnicy dr inż. Jerzego Bartoszewskiego.

W edycji legnickiej odbędzie się ponad 40 imprez – wykładów, pokazów, warsztatów, koncertów i wystaw.  Dla amatorów sztuk plastycznych przygotowano m.in. „Warsztaty rzeźby w glinie" , które poprzedzi krótki wykład wprowadzający w historię rzeźby. Część praktyczna warsztatów polegać będzie na uformowaniu w glinie obiektu przestrzennego  na zadany temat. Celem spotkania jest stworzenie wartości o charakterze plastycznym. Uczestnicy , głównie młodzi ludzie, podejmą próbę narzucenia chaotycznej masie glinianej własnej koncepcji wyrażającej się poprzez konkretną formę plastyczną (24.09.2009; godz. 9:00; Zespół Zamiejscowych Ośrodków Dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej w Legnicy, ul. Batorego 9, dziedziniec).  

Zapraszamy także na  pokaz ratownictwa technicznego i medycznego w transporcie przygotowany przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy oraz Pogotowie Ratunkowe. Zobaczymy  m.in. symulację wypadku drogowego połączoną z pokazem ratowania  ludzi.

Interesujące  okażą się także wykłady z dziedziny medycyny i chemii, a w szczególności: „Cuda współczesnej medycyny” (24.09, godz. 10:00; V Liceum Ogólnokształcące, ul. Senatorska 32 ,  „Tajemnice młodości  , a DNA” (24.09, godz. 14:00; Zespół Szkół Budowlanych, ul. Grabskiego 14/22) oraz pokazy chemiczne przygotowane przez Wydział Chemii Politechniki Wrocławskiej.

Tegoroczny Festiwal w Legnicy będzie też okazją by zgłębić tajniki filozofii, a nawet jogi.

Marta Pawlikowska
Biuro Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek