Dwie nauczycielki ruszają na podbój Arktyki


Dwie nauczycielki ruszają na podbój Arktyki: artykuł nr 347

2005-02-17 14:25:11 Szkoła

Dwie nauczycielki, Amerykanka Ann Bancroft i Norweżka Liv Arnesen, wyruszają w przyszłym tygodniu na podbój Arktyki. Chcą być pierwszymi kobietami, które pokonają Ocean Arktyczny na piechotę, na nartach, a nawet - jeśli okaże się to konieczne - wpław.

Bancroft i Arnesen zamierzają przy tym prowadzić zajęcia ze swoimi klasami, przekazując swoje wrażenia i doświadczenia za pomocą telefonu satelitarnego i internetu.

Obie podróżniczki postępowały już w ten sposób w 2001 r., kiedy jako pierwsze kobiety pieszo przeszły Antarktydę.

Mają do pokonania ok. 2 tys. km, dzielących punkt startowy w rosyjskiej Arktyce od kanadyjskiej wyspy Ward Hunt Island. Bancroft i Arnesen chcą wyruszyć 20 lutego. Liczą, że dotrą do Kanady na początku czerwca.

Podróż wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, bowiem Arktyka, w odróżnieniu od Antarktydy, nie jest lądem stałym. Podróżniczki będą przez cały czas poruszać się po zamarzniętym oceanie. Szczególnie niebezpieczne będą pęknięcia skorupy lodowej.

"Moim największym koszmarem jest wizja pęknięcia lodu pod moim namiotem i wpadnięcia do lodowatej wody. Właśnie do tego przygotowuję się psychicznie" - powiedziała 51-letnia Arnesen.

Aby odstraszyć polarne misie panie uruchamiać będą w namiocie specjalny alarm. Będą też miały pistolet i...pieprz w aerozolu.

Bancroft (49 lat) i Arnesen ciągnąć będą specjalne sanie, ważące po ok. 100 kg, które mogą także unosić się na wodzie. Będą też miały wodoszczelne i chroniące przez zimnem kombinezony.

Pierwszą podróż obu nauczycielek przez Antarktydę obserwowały za pośrednictwem internetu miliony dzieci na całym świecie. Pokonały one wówczas w ciągu 94 dni 2.750 km. JM

Dzięki uprzejmości PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl

16 lutego 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół