Zmagania człowieka z żywiołem, własnymi słabościami i niedogodnościami życia na morzu


Zmagania człowieka z żywiołem, własnymi słabościami i niedogodnościami życia na morzu: artykuł nr 6393

2009-09-28 13:46:05

Od 1 października zwróćcie swoje oczy na jeden punkt: 53˚ 52’ na Północy i 166˚ 31’ na Zachodzie, gdzie nieustraszony kapitan Sig Hansen (kuter Northwestern), Johnathan i Andy Hillstrand (kuter Time Bandit), Phil Harris (kuter Cornelia Marie) i Keith Colburn (kuter Wizard) powracają w kolejnym sezonie Najniebezpieczniejszego Zawodu Świata. W tej serii nad rybakami zbierają się jednak czarne chmury i muszą się zmierzyć z wieloma problemami, nie tylko finansowymi, ale także osobistymi.

Najniebezpieczniejszy zawód świataPhil i Keith stawiają czoła poważnym problemom zdrowotnym. Podczas gdy Keith o mały włos unika powikłań nowotworowych, Phil tkwi w stanie zawieszenia, nie wiedząc nawet, czy będzie w tym roku dopuszczony do łowienia. W związku z poważnym zatorem w nodze, Phil pracuje w pocie czoła w dokach, mając nadzieje, że doktor jednak pozwoli mu dołączyć do załogi, która składa się z jego synów – Josha i Jake’a.

Sig, Hillstrandowie, Phil i Keith włożyli setki dolarów w letnie remonty swych kutrów i mają nadzieję, że zwróci im się to z nawiązką. Ale kiedy okazuje się, że liczba krabów znacznie się zmniejszyła, a do tego jedna łódź uległa poważnym uszkodzeniom, kapitan musi przeliczyć ponownie całą wyprawę, aby dowiedzieć się, czy jego zarobki wystarczą na przeżycie kolejnych miesięcy.

W tym sezonie Najniebezpieczniejszy zawód świata naprawdę zasługuje na swoją nazwę. 22 października 2008 roku siedmiu rybaków straciło swoje życie w lodowato zimnym Morzu Beringa i to właśnie załoga Discovery włączyła się pierwsza w poszukiwania i pomoc rybakom, prowadzonym przez straż przybrzeżną.  Ocaleni członkowie załogi kutra Katmai, łącznie z kapitanem, podzielą się z nami wstrząsającym świadectwem. Opowiedzą o wielogodzinnym dryfowaniu w lodowatym morzu i o silnych więzach, które łączyły ich ze zmarłymi rybakami.

Żaden inny dokument nie dociera tak blisko do prawdziwych dramatów  i surowości codziennej  pracy poławiaczy krabów, jak Najniebezpieczniejszy zawód świata.

Najniebezpieczniejszy zawód świata
(ang.: Deadliest Catch 5)

Premiera: 1 października (czwartek) o godz.  21:30 na Discovery Channel
Emisja kolejnych odcinków w czwartki o godz. 21:30 na Discovery Channel


Fakty na temat poławiania krabów:
 •  Kraby królewskie należą do największych gatunków krabów. Ważą przeciętnie od 2,7 kg do 4,5 kg. Największy zanotowany krab królewski ważył 10,9 kg, a rozpiętość jego odnóży sięgała niemal 1,5 m. Kraby kamczackie ważą średnio od 0,5 kg do 1,5 kg.
 •  Przy cenie około 3,90 dolarów amerykańskich za funt (8,60$/kg) rybacy mogą zarobić od 23 do 39 dolarów za każdego złowionego kraba królewskiego. Przeciętny krab kamczacki, wart około 1,50 dolara za funt (0,45 kg), może przynieść od 1,50 do 4,50 dolarów.
 •  Sezon połowów kraba królewskiego zaczyna się co roku 15 października. Choć w październiku można legalnie łowić także kraby kamczackie, większość łodzi z ich odławianiem wstrzymuje się aż do stycznia ze względów biologicznych i rynkowych.
 •  W tym roku ogólny dopuszczalny połów (TAC) kraba królewskiego w Morzu Beringa wynosił 9,1 mln kg (20,4 mln funtów), natomiast kraba kamczackiego 26,5 mln kg (58,5 mln funtów), czyli o 2 mln kg mniej niż w zeszłym roku. Zgodnie z wytycznymi racjonalizacyjnymi każdej łodzi przyznano z góry ustalone limity.
 •  Kutry używane do połowów krabów mają od 17,7 m do 50 m długości. W każdej załodze znajduje się kapitan i od trzech do dziewięciu marynarzy pokładowych.
 •  Kraby są łowione w 360-kg metalowe więcierze, które są zanęcane mielonymi śledziami, sardynkami lub dorszem, a następnie spuszczane 120 metrów pod wodę.
 •  Ponieważ kraby nie są wychwytywane przez radary, a ich coroczna migracja nie przebiega tymi samymi szlakami, kapitanowie muszą opierać się na swoim doświadczeniu i intuicji, by znaleźć najlepsze miejsca do połowów.
 •  Dorosłe kraby królewskie rzadko koegzystują z osobnikami płci przeciwnej, choć ich siedliska mogą się częściowo pokrywać.
 •  Rybakom wolno odławiać jedynie dorosłe osobniki płci męskiej. Wszystkie osobniki płci żeńskiej lub młodociane muszą być wypuszczone na wolność.
 •  Krab, który zdechnie w zbiorniku łodzi, wydziela toksyny i może otruć pozostałe kraby. Jeden martwy krab może zniweczyć cały połów.
 •  Ciepła lub słodka woda, a także zła cyrkulacja wody w zbiorniku na łodzi może zabić kraby. Stojąca woda może zabić kraby szybciej niż jej brak.


Odcinek 1 – Wszystko wisi na włosku

(ang. Everything on the Line)
Emisja: czwartek, 1 października o godz. 21:30

W 2008 roku sezon połowów krabów był prawdziwą walką na śmierć i życie. Szyper Wizarda – Keith oraz kapitan Cornelii Marie – Phil – zauważają u siebie niepokojące objawy. Obaj z duszą na ramieniu czekają na wyniki badań lekarskich oraz zgodę swoich lekarzy na wypłynięcie w morze. Wraz z rozpoczęciem sezonu muszą ponieść ogromne wydatki na letnie naprawy łodzi. Jeden z szyprów odkrywa, że nie jest w stanie prowadzić połowów, ponieważ uszkodzony jest kadłub jego kutra. Aby go naprawić, zakłada na siebie strój do nurkowania i zanurza się w lodowate wody Morza Beringa.

Odcinek 2 – W obliczu sztormu
(ang. Red Skies in the Morning)
Emisja: czwartek, 8 października o godzinie 21:30
Mija drugi tydzień sezonu, który jak dotąd nie obfitował w niezwykłe sukcesy, jedynie w konflikty między załogą. Gdy rybacy budzą  się o świcie, widzą źle wróżące, czerwone niebo i przypuszczają, że jest to zapowiedź gwałtownej burzy. Mają jednak wyznaczone limity połowów, więc mimo to wyruszają do pracy. Time Bandit znajduje znane i bogate w kraby łowisko, natomiast Cornelię Marie spotykają same niepowodzenia. Kiedy w łodzie uderzają sześciometrowe fale, a porywiste wiatry nie pozwalają utrzymać się na deku, szyprowie decydują się przeczekać nawałnicę. Jedna z łodzi z 11 załogantami na pokładzie wzywa pomocy. Straż przybrzeżna wysyła im na ratunek helikoptery. Tymczasem kapitanowie ani na chwilę nie odchodzą od radioodbiorników, niespokojnie wyczekując wiadomości o losie swoich kolegów.

Odcinek 3 – Z morzem nie ma żartów
(ang. Stay Focused or Die)
Emisja: czwartek, 15 października o godz. 21.30
Załogi nadal poszukują krabów, jednak tajfun niesamowitych rozmiarów zebrał swoje żniwo. Jedna łódź zatonęła, a mrożące krew w żyłach opowieści o losie jej załogi krążą wśród pozostałych ludzi. Gdy tylko niebo się przejaśnia, szyprowie Time Bandit, Cornelii Marie, Wizard i Northwestern wysyłają swoje załogi z powrotem do pracy. Na kutrze łowiącym kraby nie ma czasu na rozpamiętywanie tragedii. Zastawianie więcierzy oraz łowienie krabów jest zdradliwym zajęciem. Jeśli załogi nie skupią się na swoich zadaniach, mogą zginąć.

Odcinek 4 – Walka z żywiołem
(ang. Put Up or Shut Up)
Emisja: czwartek, 22 października o godz. 21:30
Mija czwarty tydzień sezonu. W tym czasie zginęło siedmiu ludzi, ale rybacy nie poddają się w swojej pogoni za krabami. Wyczerpujące i złośliwe próby, jakim poddawana jest grupa żółtodziobów, dla niektórych okazują się zbyt trudne. Na pokładzie Wizarda nowicjusz walczy o zachowanie godności, podczas gdy starszy oficer ma ochotę rozerwać go na strzępy. Na Northwestern Jake Anderson odkrywa, że od jego pracy może zależeć życie załogi. Na 24-metrowej Lisie Marie również nadszedł czas na porządki w brygadzie. Najmniejsza łódź we flocie ma młodą załogę o niewyparzonych językach. To najwyższa pora, żeby zdali sobie sprawę, że albo muszą odejść, albo zaakceptować panujące porządki i... zamilknąć.

Odcinek 5 – Starcie rywali
 (ang. Long Haul, Short Fuses)
Emisja: czwartek, 29 października 21.30
Więcierze na kraby nadal pozostają puste, a szyprom kończą się już pomysły. Kiepskie wyniki i długie godziny pracy wprawiają załogę w ponury  nastrój. Nawet najdrobniejsze uchybienie ze strony żółtodzioba lub marynarza pokładowego jest powodem do kłótni lub nawet bijatyki. Na pokładzie Cornelii Marie ścierają się słownie bracia Harris, a na Lisie Marie kolejni żeglarze wdają się w bójkę. Na Wizardzie niewielkie połowy zmuszają Keitha do odwrócenia się od brata i przyjęcia pomocy od starego wroga – Siga Hansena. Podczas gdy na większości łodzi największe szkody wyrządzają wewnętrzne spory, na Time Bandit spustoszenie spróbuje zasiać rozhuśtany więcierz.

Odcinek 6 – Ostateczny termin
(ang. Deadline)
Emisja: czwartek, 5 listopada o godz. 21.30
Pojawia się nowy termin zakończenia prac z powodu obniżki cen kraba królewskiego. Szyprowie chcą jak najszybciej zakończyć swój sezon. Jednak walki pomiędzy członkami załogi oraz ostry arktyczny sztorm burzą ich plany. Wizardowi i Time Bandit udaje się przetrwać rozszalałą pogodę i natrafić na prawdziwą żyłę złota, natomiast szyper Murray z Cornelii Marie dowodzi, że nie każdemu dane jest złowić kraby. Na Northwestern żółtodziób Jake wścieka się na swojego mentora – Edgara. Na maleńkiej Lisie Marie marny połów wyprowadza marynarza pokładowego z równowagi.

Odcinek 7 – Koniec sezonu
(ang. Down to the Wire)
Emisja: czwartek, 12 listopada o godz. 21:30
Sezon na kraba królewskiego dobiega końca, szyprowie desperacko usiłują zwieńczyć go udanym połowem. Ich szanse są jednak niewielkie, a załogi desperacko przetrząsają opustoszałe łowiska. Niektórym łodziom udaje się złowić sporo krabów, inni ledwie wiążą koniec z końcem. Na Northwestern szyper Sig w 11. godzinie połowu jest zmuszony zasięgnąć rady przez radio. Na Cornelii Marie szyper Murray usiłuje utrzymać kontrolę nad sfrustrowaną załogą. Tymczasem Time Bandit już zakończył sezon i wygląda na to, że wygra ustalony wcześniej kapitański zakład. Na koniec jedni będą chlubić się dużymi zyskami, podczas gdy inni będą cieszyć się po prostu tym, że zdołali przeżyć.

Najniebezpieczniejszy zawód świata
(ang.: Deadliest Catch 5)

Premiera: 1 października (czwartek) o godz.  21:30 na Discovery Channel
Emisja kolejnych odcinków w czwartki o godz. 21:30 na Discovery Channel


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z