Discovery: Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia 2009


Discovery: Światowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia 2009: artykuł nr 6190

2009-03-25 17:49:16

Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako symbol prawa wszystkich ludzi na świecie do życia w bezpiecznym i zdrowym środowisku. Dlatego naszym obowiązkiem jest dołożenie wszelkich starań, by dbać o to, co otrzymaliśmy od matki natury. Zobacz jak możemy chronić przyrodę i jej zasoby w specjalnie przygotowanych programach z okazji Światowego Dnia Ziemi na wybranych kanałach Discovery.

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić poruszanie bez użycia pojazdów napędzanych różnymi rodzajami paliw, otrzymywanych z ropy naftowej. Co pewien czas zauważamy, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od ropy, gdy rośne cena za baryłkę. Czytając kolejne raporty o ekologii, zdajemy sobie sprawę jak szkodliwe jest to paliwo. Dlatego by nie niszczyć naszej planety, naukowcy na całym świecie prowadzą niekończące się badania, by wynaleźć alternatywne źródła energii i skonstruować wydajniejsze silniki. Zobacz na Discovery Science w programie CZAR ZIELONYCH KÓŁEK (DISCOVERY SCIENCE, poniedziałek, 20 kwietnia, 22.00), jak badacze wytrwale opracowują kolejne wynalazki. Okazuje się, że nie musimy być uzależnieni od ropy, czasami wystarczy słońce, albo … olej roślinny.

Ilu z nas zastanawia się czy miejsce, w którym mieszkamy spełnia jakiekolwiek normy ekologiczne? Zastosowanie odpowiednich technologii często jest nie tylko kosztowne, ale także trudne do wdrożenia, gdyż ekologia jest stosunkowo młodą nauką w porównaniu z tym, jak stare są miasta na świecie. Miasto Greensburg po całkowitym zniszczeniu przez tornado, dzięki zaangażowaniu i pomysłowości mieszkańców, zostało pierwszym całkowicie ekologicznym miastem na świecie. Zobacz jak odradza się w duchu ekologii w programie ZIELONE MIASTO GREENSBURG (DISCOVERY SCIENCE, wtorek, 21 kwietnia, 13.00).

Produkcja i codzienna egzystencja stale generuje odpady i zanieczyszczenia. Jest ich coraz więcej. Przyroda nie jest w stanie sobie sama z tym poradzić. Dlatego w ostatnich czasach naukowcy prześcigają się w pomysłach na przetwarzanie praktycznie wszystkich produktów ubocznych. Program EKOTECHNOLOGIE: ODPADY (DISCOVERY SCIENCE, środa, 22 kwietnia, 23.00), pokaże jak w specjalnych laboratoriach przeprowadza się utylizację śmieci oraz jak dokładnie wygląda recykling.

Światowy Dzień Ziemi to także doskonały moment, by przyjrzeć się jak można zadbać o zwierzęta oraz ich środowisko. Ochrony nie potrzebują tylko małe stworzenia, jak  żaby, borsuki czy łasice przedstawione w programie  NA RATUNEK PRZYRODZIE (ANIMAL PLANET, sobota, 18 kwietnia, 16.30). Tak samo bezbronne są wieloryby wobec ich bezlitosnego połowu. W programie WOJNY O WIELORYBY (ANIMAL PLANET, środa, 22 kwietnia, 21.00) zobaczymy dzielnych ekopiratów, którzy bez zmrużenia oka ryzykują swoje życie, by ratować te kilkutonowe ssaki. Jednak, aby skutecznie walczyć o faunę i florę trzeba zacząć od trafnej diagnozy sytuacji. W taki sposób postępuje Jeff Corwin w ŚLEDZTWIE W SPRAWIE ZIEMI (DISCOVERY WORLD, środa 22 kwietnia o 20.00). Dzięki niemu dowiemy się o gatunkach zagrożonych wymarciem na skutek ludzkich działań oraz jak można zapobiec ich zagładzie, poprzez odpowiednie projekty zaradcze. Podobnie w SOS DLA ZIEMI (DISCOVERY HD, wtorek 21 kwietnia, 21.00) widzowie będą obserwować, jak ekolodzy dają z siebie wszystko, by ratować naszą planetę. Zadadzą sobie pytanie, czy można uratować zmniejszającą się powierzchnię lasów, poprzez masowe zalesianie terenów?

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


ZIELONE MIASTO GREENSBURG
Tornado, które nawiedziło Greensburg w stanie Kansas 5 maja 2007 roku, było jednym z największych i najsilniejszych w historii. Prawie 95 procent budynków w mieście zostało tak poważnie zniszczonych, że nawet właściciele nie byli w stanie ich rozpoznać. Młody architekt Danny Foster zaprasza do miasta, które zmiecione z powierzchni ziemi przez niszczycielski żywioł, odradza się w nowym, ekologicznym kształcie. Razem z Fosterem przyjrzymy się kolejnym etapom wznoszenia przyjaznych środowisku budynków. Prześledzimy procesy technologiczne, podczas których ogranicza się zużycie tradycyjnych źródeł energii na rzecz odnawialnych i ekologicznych. Danny Foster spotka się również z mieszkańcami miasta, którzy na własnej skórze doświadczyli siły matki natury. Poznamy ich opinie na temat ekologicznego budownictwa. Zobaczymy, jak z zaangażowaniem biorą udział w odbudowie miasta.
Discovery Science, wtorki, 13:00


CZAR ZIELONYCH KÓŁEK
Co stanie się z samochodem, gdy zabraknie w nim benzyny? Seria programów "Czar zielonych kółek" zabierze nas na superszybką przejażdżkę pojazdami, które wykorzystując nowatorskie rozwiązania, napędzane są alternatywnym paliwem. Zajrzymy pod maskę samochodów wyścigowych i tych z podrasowanymi silnikami. Przekonamy się, że te pojazdy mogą być także przyjazne dla środowiska. Przyjrzymy się napędzanemu elektrycznie pociskowi z Ohio, który rozwija prędkość ponad 500 km/godz. Zobaczymy, jak w wyścigu Indy Racing League mknie maszyna z silnikiem na olej kukurydziany. Ta seria udowodni nam, że przyszłość samochodów wyścigowych może być proekologiczna, a kierowcy nie będą musieli martwić się brakiem paliwa.
Discovery Science, poniedziałki  od 20 kwietnia o 22:00


EKOTECHNOLOGIE: ODPADY
Amerykanie produkują 200 milionów ton odpadów dziennie, zapełniając wysypiska i emitując toksyny
do atmosfery, ale czy możliwe jest życie bez odpadów? A gdybyśmy mogli żyć w świecie, w którym wszystko, nawet największy brud, mogłoby zostać ponownie użyte? Czy to możliwe, że ludzkość będzie żyć w świecie, w którym wysypiska zamienią się w elektrownie elektryczne, a zużyte produkty będą się same utylizować? A czy będziemy mogli zamieniać papier w drzewa? Dzięki najlepszym naukowcom na świecie możemy tego dokonać. W tym odcinku poznamy najbardziej przełomowe innowacje dotyczące recyklingu i dowiemy się, dlaczego śmieci stały się ostatnio najgorętszym tematem świata nauki.
Discovery Science, środa, 22 kwietnia, 23.00


WOJNY O WIELORYBY
Na lodowatych wodach Oceanu Arktycznego, aktywiści Sea Shepherd podążają śladem japońskiej floty wielorybniczej, prowadzącej połowy wielorybów. Sea Shepherd to radykalna organizacja obrońców tych ssaków. Jej członkowie, często zwani ekopiratami, słyną z bezkompromisowych działań. W obronie wielorybów podejmą wszelkie niezbędne środki, m.in: taranowanie i powodowanie uszkodzeń statków, wkraczanie na pokład i fizyczne powstrzymywanie wielorybników, a także rozpraszanie floty. Towarzyszymy odważnym ekologom, którzy ryzykują zdrowie i życie w obronie wielorybów. Zobaczymy, jak przedostają się na pokład kutra harpunniczego w celu przekazania swojego żądania i zostają zatrzymani jako zakładnicy. Innym razem, łódź z aktywistami wywraca się i wszyscy wpadają do zimnej wody Oceanu Południowego. Śmiałe zamiary przeszkodzenia Japończykom w krwawych łowach idą na marne. Jednak wszyscy wiedzą, że bitwy morskie z wielorybnikami nie ustaną, dopóki nie skończy się okrutna rzeź tych zwierząt.
Animal Planet,  środy  od  22 kwietnia o 21:00


ŚLEDZTWO W SPRAWIE ZIEMI
Ekspert w dziedzinie dzikiej przyrody Jeff Corwin, podróżuje po świecie próbując ustalić, jakie gatunki zwierząt znalazły się na granicy wymarcia z powodu rabunkowej i nieprzemyślanej działalności człowieka. Program odsłania kulisy wielkiej pasji i zaangażowania Corwina w ochronę fauny i flory. Misja, z którą wyrusza to także próba zapoznania widzów z licznymi projektami, które przeprowadzane są w celu ochrony zwierząt i ich naturalnych siedlisk w różnych regionach naszego globu. Jeff to nie tylko biolog i antropolog, to również jeden z największych współczesnych poszukiwaczy przygód. W tym programie spróbuje udowodnić, że ekologia to złożona dziedzina, a człowiek często sam stwarza problemy, które potem usiłuje rozwiązać.
Discovery Word, środa, 22 kwietnia, 20:00


SOS DLA ZIEMI
Trzech bezkompromisowych ludzi z wizją spotyka się z grupą światowej sławy naukowców, aby przedstawić im swoje ambitne pomysły, dotyczące walki ze zmianami klimatu na ziemi. Każdy z tych wizjonerów jest specjalistą w innej dziedzinie. Jennifer Languell to twarda, zdecydowana na wszystko inżynier budownictwa ekologicznego. Basil Singer jest młodym, zdolnym naukowcem, a Kevin O’Leary inwestorem kapitałów wysokiego ryzyka, który sfinansuje najbardziej nierealny projekt. A projekty są różne: od nakrywania pokrywami ochronnymi lodowców na Grenlandii, aby powstrzymać ich proces topnienia, po masowe sadzenie drzew poprzez zrzucanie sadzonek z samolotu i budowę rakiet kosmicznych wysyłających na orbitę miniaturowe soczewki odbijające światło. Każdy z tych projektów to nowatorskie przedsięwzięcie. Czy ich skutki okażą się równie przełomowe dla ochrony środowiska?
Discovery HD, wtorek, 21 kwietnia, 21.00

Discovery

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z