Statyny redukują ryzyko katarakty u mężczyzn


Statyny redukują ryzyko katarakty u mężczyzn: artykuł nr 6621

2010-02-15 19:16:47 Medycyna

Naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu odkryli nową właściwość statyn, które od lat stosowane są w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że statyny redukują ryzyko katarakty u mężczyzn o prawie 40 proc., a u kobiet o 18 proc. - informuje pismo "Annals of Epidemiology".

"Statyny chronią oko przed rozwojem stanu zapalnego i zabezpieczają komórki nerwu wzrokowego przed uszkodzeniem" - mówi dr Gabriel Chodick z Uniwersytetu Tel Awizu, który od lat zajmuje się badaniem działania statyn. Jedne z jego wcześniejszych badań wykazały, że statyny zmniejszają o 40 proc. ryzyko przedwczesnej śmierci.
"Tylko około 10 proc. pacjentów, którym przepisywane są statyny, faktyczne je przyjmuje. Jeśli chcemy uniknąć chorób serca, bardzo ważne, abyśmy zażywali je regularnie przez dłuższy okres czasu. A teraz mamy więcej powodów, by nie odstawiać tych leków" - twierdzi dr Chodick.

Prowadzone przez niego badania trwały 9 lat i wzięło w nich udział ponad 180 tys. osób. Wynika z nich, że regularne przyjmowanie statyn w celu obniżenia cholesterolu zmniejszyło ryzyko zaćmy u mężczyzn o 38 proc., a u kobiet o 18 proc.

Zaćma postępuje wolno, dlatego chorzy nie zawsze zdają sobie sprawę z potrzeby wizyty u specjalisty. Choroba ta charakteryzuje się zmętnieniem soczewki, przez co traci ona swoją przejrzystość. Towarzyszą jej też różnego rodzaju zaburzenia widzenia, które w przypadku braku leczenia mogą prowadzić do ślepoty.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny