Źródła odnawialnej energii


Źródła odnawialnej energii: artykuł nr 6739

2010-04-19 12:15:55 Ekologia

Zasoby ropy na całym świecie kurczą się w zastraszającym tempie. Niedługo możemy stanąć przed groźbą prawdziwej katastrofy z powodu braku surowców energetycznych. Co możemy zrobić, aby uzyskiwać duże ilości energii, nie wyrządzając przy tym krzywdy naturze?

Nowa seria na kanale Discovery Science odsłania tajemnice nowatorskich technologii, wykorzystujących alternatywne źródła energii, takie jak wiatr, para wodna czy promienie słoneczne. W kolejnych odcinkach zobaczymy, w jaki sposób można wykorzystać energię atomu w wielkiej elektrowni oraz przejdziemy się po ekologicznym mieście na Bliskim Wschodzie, w którym emisję dwutlenku węgla zmniejszono do zera. Zobaczymy także niezwykły chiński wieżowiec - budynek sam wytwarza energię i wodę na własne potrzeby!

Czy wiesz, że studnie termalne są położone aż 1,5 km w głąb ziemi? Czy uwierzyłbyś, że na świecie może powstać miasto, całkowicie wolne od spalin, czyli również od samochodów? Mnóstwo ludzi obawia się budowy elektrowni jądrowych, ale czy to rzeczywiście słuszny pogląd? Przekonaj się, czy ich lęki są uzasadnione!

Czy ekologiczne źródła energii staną się wystarczającą alternatywą dla paliw kopalnych?

Źródła odnawialnej energii
(ang. Ultimate Power Builders)
Premiera: poniedziałek, 19 kwietnia, godz. 22:30 na kanale Discovery Science
Emisja kolejnych odcinków: poniedziałki, godz. 22:30


Źródła odnawialnej energii

Źródła odnawialnej energii

Źródła odnawialnej energii

Odcinek 1: Energia ze środka ziemi
(ang.: Earth Power)
Emisja: poniedziałek, 19 kwietnia o godz. 22:30

Zanim skończy się nam ropa, powinniśmy spojrzeć pod nogi, gdzie znajduje się czyste i niewyczerpane źródło energii - żar z głębi Ziemi!
Wulkaniczna i mokra Islandia ma ogromne zasoby pary, którą może wykorzystać do produkcji prądu. Ten kraj to geotermalna Arabia Saudyjska. Elektrownie szybko powstają i rozrastają się.
Markus - brygadzista odpowiedzialny za budowę chłodni kominowych, odgrywających zasadniczą rolę w gigantycznej elektrowni Hellisheidi, przez cały rok zmaga się z krótkimi terminami, robotnikami nie mówiącymi ani po angielsku, ani po islandzku, burzami i śmiertelnie trującym gazem.

Geolog Gretar musi sporządzić mapę podziemnych struktur i poinformować robotników, zajmujących się odwiertami, jak zapewnić elektrowni większą ilość prądu. Wszyscy razem budują dziesiątki studni geotermalnych sięgających ponad 1,5 km w głąb ziemi, układają kilometry rur i instalują coraz to nowe generatory.
Islandia do 2050 roku planuje zostać pierwszym krajem wolnym od paliw kopalnych.

We Francji pionierzy pracują nad nową technologią wykorzystania pary wodnej. Znajdując się daleko od aktywnych wulkanów i zbiorników pary, muszą wiercić znacznie głębiej - do 5 km i wstrzykiwać wodę w rozgrzane skały, aby doprowadzić do powstania pary. Ich ostatnim osiągnięciem jest produkcja energii w elektrowniach geotermalnych przy połowie temperatury pary z Islandii. Ponieważ ta metoda nie była wcześniej testowana, trzeba na bieżąco znajdować rozwiązania pojawiających się problemów, które zdarzają się... nader często. Jak na razie to tylko działająca na niewielką skalę elektrownia pilotażowa, ale oczekiwania z nią związane są duże. Ma ona pokazać światu, że wielu z nas mogłoby korzystać z tego czystego i odnawialnego źródła energii.
 

   
Odcinek 2: Masdar - miasto przyszłości
(ang.: Masdar City)
Emisja: poniedziałek, 26 kwietnia o godz. 22:30

Abu Zabi jest największym emiratem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, położonym w samym sercu bogatej w ropę Zatoki Perskiej. Ropa jest odpowiedzialna za ponad dwie trzecie budżetu tego emiratu, którego obywatele, mający tak łatwy dostęp do czarnego złota, stali się największymi trucicielami świata. Tanie paliwo oznacza duże samochody, działającą przez cały rok klimatyzację oraz słodką wodę, produkowaną w energochłonnym procesie odsalania. A jednak Abu Zabi niedawno ogłosiło jeden z najbardziej ambitnych projektów rozwojowych świata - budowę Masdaru, pierwszego na świecie miasta, nie powodującego emisji spalin, nie produkującego odpadów i pozbawionego samochodowego ruchu.

Odcinek 3: Słońce na ziemi

(ang.: Sun on earth)
Emisja: poniedziałek, 3 maja o godz. 22:30

Ogromny wzrost zużycia energii jest nieunikniony. Same odnawialne źródła nie zaspokoją naszych potrzeb. Choć energia jądrowa często kojarzy się z rozszczepieniem jądra atomu i związanymi z tym niebezpieczeństwami, naukowcy na całym świecie usiłują wykorzystać jej dobrą stronę. Fuzja jądrowa jest bezpiecznym, czystym i niewyczerpanym źródłem energii, ale niestety niewiarygodnie trudnym do opanowania.

Można sobie z nią poradzić na różne sposoby. Obecnie bada się trzy podstawowe i konkurencyjne metody:
?    Specjalne urządzenia - tokamaki, które utrzymują gorącą plazmę o temperaturze stu milionów stopni dzięki polu magnetycznemu.
?    Lasery, które są wykorzystywane jak młoty do ściskania celu i powodowania jego eksplozji.
?    Z-Maszynę, która rozpala nuklearny ogień poprzez sprężenie maleńkiej ilości gazu za pomocą intensywnego promieniowania X.

Podczas gdy w południowej Francji ma rozpocząć się budowa Itera - międzynarodowego supertokamaka - zespoły badawcze wypruwają sobie żyły, aby rozpracować wszystkie problemy inżynieryjne. Przyjrzyjmy się pracy zespołu odpowiedzialnego za tokamak Tore Supra. Zobaczymy, jak rozbudowują swoją maszynę i instalują nowe anteny fal radiowych. Wszystko musi być nieskazitelnie czyste, ponieważ nawet pyłek kurzu mógłby doprowadzić do spalenia i zniszczenia bardzo drogiego sprzętu.
W laboratoriach Sandia, gdzie cała Z-Maszyna została zmodernizowana dla podwojenia jej mocy, pracujący nad nią zespół już patrzy w przyszłość. We współpracy z Rosją poddaje testom rewolucyjne komponenty.
Wszyscy naukowcy, odkładając na bok rywalizację, dzielą się wiedzą na temat plazmy - czwartego stanu skupienia materii po stanie lotnym. Dopiero gdy odkryte zostaną wszystkie tajniki plazmy, bramy do fuzji staną przed naukowcami otworem.

Odcinek 4: Samowystarczalny wieżowiec
(ang.: Power tower)
Emisja: poniedziałek, 10 maja o godz. 22:30

W centrum chińskiego kantonu Guangzhou powstaje jedna z najbardziej ekologicznych konstrukcji świata. W 71-piętrowym budynku, zwanym Pearl River Tower, energię dostarczać będzie wyłącznie siła wiatru i promienie słoneczne. Ten "zielony" drapacz chmur ma być przykładem superwysokich budynków korporacyjnych jutra, które funkcjonują w idealnej harmonii z otaczającym środowiskiem i produkują dokładnie tyle energii, ile zużywają.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii