Barszcz Sosnowskiego - zakopiański wróg publiczny


Barszcz Sosnowskiego - zakopiański wróg publiczny: artykuł nr 740

2005-05-28 20:46:21 Botanika

Obowiązek usuwania kwiatostanu barszczu Sosnowskiego nałożyła na mieszkańców Zakopanego rada miasta. Jednak niewielu wie, jak wygląda groźna roślina, która może spowodować poważne poparzenia. Groźną roślinę można spotkać najczęściej nad brzegami potoków. Wiele osób wypoczywa i opala się w pobliżu szkodnika, zupełnie nie wiedząc o skutkach ewentualnego kontaktu z rośliną. Co roku walka ze szkodnikiem jest prowadzona przy użyciu specjalnych preparatów.

Zanim przystąpimy do usuwania rośliny, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie całego ciała przed kontaktem z wielkimi postrzępionymi liśćmi i białym kwiatostanem. Usuwania barszczu nie należy rozpoczynać także w ciepły i słoneczny dzień.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Zakopanego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku jako doświadczalna pasza. Stał się jednak wielkim problemem. Do tej pory nie udało się go całkowicie wyplenić z Podhala.

Od redakcji Przyrodnika: Barszcz Sosnowskiego jest problemem też na pokarpaciu i prawdopodobnie w wielu innych miejscach Polski

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki