Wiosna zbliża się wielkimi krokami


Wiosna zbliża się wielkimi krokami: artykuł nr 5493

2008-03-05 00:57:20 Botanika

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze jej zwiastuny - białe dzwonki przebiśniegów i śnieżyc wiosennych można oglądać m.in. w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

Efektownie wyglądają także inne rośliny kwitnące o tej porze roku, np. pędy wawrzynka wilczełyko pokryte różowymi lub białymi kwiatkami. Jest to gatunek, który w Polsce rośnie w lasach i jest rośliną chronioną.

W arboretum wzrok nasz przyciągnie osobliwy krzew, jakim jest oczar japoński, którego gałęzie pokrywają się drobnymi żółtymi, czerwonymi lub rdzawymi kwiatkami.

"Zwiedzający nasz ogród będą mogli zobaczyć pierwsze kwiaty na kilku odmianach wrzośca, rośliny bardzo podobnej do popularnych wrzosów, u których kwitnienie przypada na okres wczesnowiosenny" - zachęca pracownik Ogrodu, Wojciech Dmuchowski.

Należy się także spodziewać kwitnienia ciemierników oraz kwitnących na żółto głodków. W kolekcji bylin a także w ekspozycji roślin cebulowych powinien zakwitnąć rannik.

"Po spacerze zapraszamy do odwiedzenia szklarni ekspozycyjnej +Zielony Raj+. W części tropikalnej w centralnym miejscu szklarni ujrzymy urokliwy zbiornik wodny, wokół którego wysadzono szereg gatunków roślin ze stanowisk podmokłych takich jak pandany, alokazje, cibory, scirpus" - opowiada Dmuchowski.

Nad zbiornikiem w specjalnych donicach zobaczyć można paproć zwaną "łosimi rogami" o bardzo charakterystycznych liściach oraz dzbaneczniki, u których końce liści przekształcone są w dzbanki służące do łapania owadów. W tej samej szklarni możemy podziwiać kwitnące kliwie.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki