W Wierzbicy koło Radomia odkryto ślady pterozaura


W Wierzbicy koło Radomia odkryto ślady pterozaura: artykuł nr 114

2004-11-18 17:45:02 Ochrona środowiska

Ślady pterozaura, latającego gada sprzed 150 mln lat, odkryto w kamieniołomie w Wierzbicy koło Radomia - informuje dr Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

LATAJĄCE GADY WIELKOŚCI GŁĘBIA

Zachowane w wapiennej skale tropy należą do późnojurajskiego pterozaura, który żył około 155-150 mln lat temu. Był to gad wielkości dużego gołębia. Rozpiętość jego błoniastych skrzydeł wynosiła około 1 metra. Pozostawił ślady na morskiej plaży zalewanej przez fale, gdzie szukał pożywienia, podobnie jak współczesne ptaki nadmorskie.

PIERWSZE W POLSCE I NIELICZNE NA ŚWIECIE

"Jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. Tropy pterozaurów są bardzo rzadkie. Te niewielkie i lekkie zwierzęta zostawiały bardzo delikatne ślady, trudne do zachowania" - podkreślił dr Pieńkowski.

"Pterozaury pojawiły się pod koniec okresu triasowego. W późnej jurze zaczęły się różnicować, zaś w okresie kredowym osiągnęły największe rozmiary. Znany z Ameryki latający gad - quetzalcoatlus - o rozpiętości skrzydeł 12 metrów, miał rozmiary małego samolotu. Był największym latającym zwierzęciem w historii Ziemi" - wyjaśnia dr Pieńkowski.

Dzięku uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

17 listopada 2004

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska