Pogórze Przemyskie obszarem specjalnej ochrony ptaków


Pogórze Przemyskie obszarem specjalnej ochrony ptaków: artykuł nr 113

2004-11-18 17:42:54 Nauka w Polsce i na świecie

Pogórze Przemyskie zostało uznane przez Unię Europejską za obszar specjalnej ochrony ptaków - poinformował w środę PAP prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz.

PTASIE LEŚNE OSTOJE

W Polsce są 72 takie obszary. Wchodzą one w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Zostały wyznaczone na podstawie opracowanej przez Unię Europejską tzw. Dyrektywy Ptasiej, dotyczącej ochrony ptaków. W Podkarpackiem podobny status uzyskały wcześniej Ostoja Bieszczadzka, Puszcza Solska i Lasy Janowskie.

"Skompletowanie dokumentacji jest wynikiem wielu lat badań, obserwacji i opisywania ptasiego świata. Regularnie prowadzimy je od połowy lat 80. Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały docenione" - powiedział Kunysz.

SZANSA NA PARK NARODOWY

Jak podkreśla ornitolog, wkład w opisywanie ptactwa Pogórza Przemyskiego wnieśli także Henryk Kurek i Józef Hordowski, którzy swoje obserwacje opisywali przez wiele lat w zeszytach "Badania nad ornitofauną Ziemi Przemyskiej" i "Ptakach Podkarpacia".

"Liczymy na to, że dostrzeżenie rezultatów naszej pracy na forum międzynarodowym ułatwi wieloletnie starania o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego" - dodaje Kunysz.

Zdaniem ornitologów, Pogórze Przemyskie należy do najbogatszych w Polsce pod względem liczebności żyjących tam wyjątkowo rzadkich ptaków, takich, jak np. orzeł przedni, orzeł krzykliwy lub puszczyk uralski.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak

17 listopada 2004

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie