Triklosan niebezpieczny podczas ciąży?


Triklosan niebezpieczny podczas ciąży?: artykuł nr 48975

2010-11-08 12:07:54 Medycyna

Organiczny związek chemiczny, triklosan, uważany powszechnie za nieszkodliwy, znajduje się w setkach popularnych produktów. Zespół naukowców z University of Florida, pod przewodnictwem Margaret O. James, odkrył, że substancja ta utrudnia działanie enzymu związanego z metabolizmem estrogenu. Substancja chemiczna znajdująca się m.in. w antybakteryjnych mydłach, skarpetkach czy pastach do zębów.

W okresie ciąży enzym ten, pomaga w metabolizmie estrogenów i przenosi je przez łożysko do rozwijającego się płodu, gdzie odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu i regulacji genów.

"Podejrzewamy, że ta substancja jest niebezpieczna w okresie ciąży. Jeśli wystarczająca ilość triklosanu dostanie się do łożyska, to zaburzy enzym. Wiemy na pewno, że stanowi to bardzo silny inhibitor. Nie wiemy jednak jaka ilość substancji może powodować negatywne efekty" - twierdzi James.

Łożysko służy rozwijającemu się dziecku głównie za zestaw przetrwania w łonie matki. Prawie wszystko, co płód przyjmuje od matki, czyli żywność i tlen, przychodzi do niego przez łożysko. Produkuje ono również ważne hormony, takie jak progesteron i estrogen.

Estrogen z kolei wpływa na to, jaką ilość tlenu dziecko otrzyma od matki. Tlen przedostaje się przez tętnicę maciczną matki. Bez odpowiedniej ilości estrogenu tętnica ta może się skurczyć, powodując zmniejszenie przepływu krwi. Estrogen jest również zaangażowany w sygnalizowanie skurczów macicy podczas porodu.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów podczas ciąży polega na zachowaniu równowagi, ponieważ zbyt duża ilość estrogenu może spowodować przedwczesny poród.

"Triklosan stanowi substancję obecną w środowisku, której każdy posiada nieznaczną ilość. Jeśli korzystasz z produktów zawierających triklosan, będziesz miał prawdopodobnie więcej tej substancji. Niesie ona pewne faktyczne korzyści, jednak korzystanie z niej nie jest pozbawione ryzyka" - twierdzi Bruce Hammock z University of California-Davis.

Wyniki badania zostały opublikowane w "Environment International".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny