Biblijna ósma plaga?


Biblijna ósma plaga?: artykuł nr 123

2004-11-21 20:16:45 Nauka w Polsce i na świecie

Roje szarańczy wyżerały dzisiaj zieleńce oraz palmy w południowym Izraelu, powodując panikę wśród farmerów i dzieci. Plaga przyszła z Egiptu. Szarańcza, która przyleciała do Izraela w piątek, kieruje się obecnie w stronę Zachodniego Brzegu Jordanu, do Jerycha. W mieście tym jutro amerykański sekretarz stanu Colin Powell ma się spotkać z palestyńskimi politykami.

Czerwona szarańcza pojawiła się najpierw tradycyjnie w Afryce Zachodniej, a następnie żerowała w Libii i Egipcie. Atakuje ona Afrykę co roku, lecz tegoroczne roje są wyjątkowo duże na skutek obfitych opadów deszczu.

Izraelskie awionetki rozpylają substancje dezynsekcyjne na polach cebuli, papryki i melonów, w pobliżu granic z Egiptem i Jordanią.

W Ejlacie nad Morzem Czerwonym owady pozbawiły liści drzewa i rośliny w parkach miejskich. Szczególnie smakowały im tam drzewka oliwne, bazylia, liście gronowe oraz trawa.

Szarańcza lądowała także na trawnikach ogrodów prywatnych, niepokojąc dzieci. Pytały one dorosłych, czy aby Izraelowi nie zagraża ósma plaga biblijna.

Zgodnie z Księgą Wyjścia Starego Testamentu, Egipt, zanim faraon zgodził się uwolnić Izraelitów, doznał dziesięciu plag.

"Plaga szarańczy" - tak zatytułowały swoje niedzielne doniesienia czołowe gazety "Jedijot Achronot" i "Maariw". Zwróciły one przy okazji uwagę na zadowolenie pracowników rolnych z Tajlandii, bo dla Tajlandczyków szarańcza jest poszukiwanym przysmakiem.

Rabin Dawid Batzri, czołowy kabalista, ocenił, że powodem owadziej zarazy jest bieda. Zachęcił obywateli do dzielenia się bogactwem ze skrzywdzonymi, co powinno pomóc w przepędzeniu szarańczy.

Owady te, które dziennie potrafią pokonać odległość 200 kilometrów, potrafią też każdego dnia zjeść dwa gramy pokarmu, czyli tyle ile ważą. Szarańcza może mieć 10 centymetrów długości.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie