W Dolinie Rospudy powstanie rezerwat chroniący rzadki storczyk


W Dolinie Rospudy powstanie rezerwat chroniący rzadki storczyk: artykuł nr 1233

2005-09-19 19:18:40 Ekologia

W jedynym miejscu w Polsce, gdzie znajdują się wyjątkowo rzadkie, chronione storczyki o nazwie miodokwiat krzyżowy - w Dolinie Rospudy w województwie podlaskim, ma powstać rezerwat przyrody - informuje podlaski konserwator przyrody, Krzysztof Oniszczuk.

Miodokwiat krzyżowy, najrzadszy polski storczyk, znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin i ma status gatunku wymierającego. Jest niepozorny, osiąga wielkość 10-45 cm. Drobne kwiaty pachnące anyżem mają kremowo-żółtą barwę. Miodokwiat rośnie na torfowiskach niskich, lubi światło i nie służą mu zmiany stosunków wodnych.

W Dolinie Rospudy jest 75 skupisk miodokwiatu krzyżowego. Naukowcy z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego i Białowieskiego Parku Narodowego, którzy przeprowadzili w tym roku szczegółowy monitoring tych stanowisk, naliczyli tam 420 roślin miodokwiatu krzyżowego.

Rezerwat ochrony ścisłej miałby powstać na 3-4 hektarach. Ze wstępnych informacji wynika, że teren ten stanowi około 400 prywatnych działek. Konserwator przyrody wystąpił teraz do władz gmin Nowinka i Augustów o szczegółowe informacje na temat tych gruntów. Każdy z właścicieli będzie pytany o zdanie na temat rezerwatu.

Przez 700-metrowy fragment Doliny Rospudy ma biec fragment obwodnicy Augustowa. Ekolodzy protestują. Wojewoda i drogowcy zapewniają, powołując się na liczne ekspertyzy naukowców- przyrodników, że obwodnica nie zagraża miodokwiatowi, ponieważ skupiska tej rośliny znajdują się w zupełnie innym miejscu niż planowana inwestycja. Obwodnica ma być w pobliżu pięciu skupisk miodokwiatu.

Naukowcy monitorujący siedliska miodokwiatu zauważyli, że kilka stanowisk tej rośliny zostało w ostatnim czasie zniszczonych przy budowie ambony myśliwskiej, kilka ucierpiało wskutek wyciętych tam i pozostawionych drzew. Liczne są też ślady zniszczeń jakie zostawiają tam fotografowie.

Oniszczuk informuje, że aby zapewnić większe bezpieczeństwo storczykom, pierwsze rośliny miodokwiatu zostały przeniesione na teren Wigierskiego Parku Narodowego, gdzie już się zaaklimatyzowały.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii