Ujemne wyniki badań na obecność ptasiej grypy w Lubuskiem


Ujemne wyniki badań na obecność ptasiej grypy w Lubuskiem: artykuł nr 1337

2005-10-12 13:28:52 Medycyna

Wyniki badań odchodów dzikiego ptactwa, pobranych w końcu września w Parku Narodowyn Ujście Warty, nie wykazały obecności w nich wirusa ptasiej grypy - informuje w środę lubuski wojewódzki lekarz weterynarii dr Tadeusz Woźniak. Teren parku jest największym w Europie Środkowej miejscem koncentracji migrującego ptactwa wodnego. Gęsi i kaczki przylatują tam m.in. z Syberii.

„Wyniki badań z pozostałych powiatów województwa lubuskiego także są ujemne. Następne badania rozpoczniemy po 20 października” – mówi Woźniak.

Badania wykonało laboratorium Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

Obszar parku to miejsce, gdzie jesienią zatrzymują się dziesiątki tysięcy migrujących ptaków, głównie gęsi i kaczek, w tym i tych, które przylatują z terenów Rosji. Jesienna migracja jest właśnie w pełni. Jak szacują ornitolodzy, obecnie w parku jest kilka tysięcy gęsi - zbożowych i białoczelnych, szczególnie ten drugi gatunek budzi obawy weterynarzy. To jednak dopiero początek. Liczebność ptaków szybko rośnie, by w swoim kulminacyjnym momencie przekroczyć nawet 100 tys. sztuk.

Wirus ptasiej grypy pojawił się w 1997 roku. Od tego czasu zaraziło się nim 112 osób, a zmarło ponad 60. Byli to ludzie, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym ptactwem.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny