Na ratunek rudej wiewiórce


Na ratunek rudej wiewiórce: artykuł nr 1507

2005-11-09 17:16:30 Zoologia

Milion funtów przeznaczą brytyjscy ekolodzy na ratowanie rodzimej, rudej wiewiórki przed jej większą i silniejszą, szarą kuzynką, sprowadzoną do Anglii pod koniec XIX wieku z Ameryki Północnej.

W środę ruszyła kampania, która ma objąć północną Anglię, gdzie jeszcze można spotkać rude zwierzątka, takie same jak w północnej Europie.

Ekolodzy alarmują, że szarych wiewiórek, które są większe, kradną jedzenie mniejszym kuzynkom i roznoszą wirusa wiewiórczej ospy, jest obecnie w Wielkiej Brytanii 66 razy więcej niż rudych.

Projekt Red Alert North England, w którym uczestniczą organizacje ekologiczne oraz przedstawiciele leśników i właścicieli ziemskich, będzie polegał na tworzeniu odpowiednich rezerwatów. Znajdą się w nich rośliny, które nie odpowiadają szarym wiewiórkom, wymagającym bardziej energetycznej diety, lecz wystarczają ich rudym kuzynkom. Szare będą wypierane do "stref buforowych" wokół rezerwatów.

Ruda wiewiórka, uwieczniona w literaturze angielskiej w opowiastce Beatrix Potter "Wiewiórka Orzeszek", występowała niegdyś powszechnie w lasach brytyjskich. Wyparła ją amerykańska kuzynka, która opanowała na wyłączność większą część Anglii, Walię i południową Szkocję. KAR

Dzięki uprzejmości: Nauka w Polsce - PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii