Studenci biologii posprzątali Kortowo


Studenci biologii posprzątali Kortowo: artykuł nr 4609

2007-05-25 03:19:28 Ekologia

19 maja 2007 roku o godzinie 11:00 ruszyła akcja EKOrtowo zorganizowana przez studentów II i III roku biologii UWM z inicjatywy profesora Stanisława Czachorowskiego. Przed Domem Studenckim nr 3 zaczęła rosnąć góra makulatury zasilana przez zbiory mieszkańców czterech DS- ów oraz pracowników radia UWM- FM. Łącznie zgromadzono około 300 kg papieru, z czego 1/3 należała do DS nr 1 i to właśnie mieszkańcy tego akademika zostali zwycięzcami konkursu organizowanego w ramach akcji. Otrzymali nagrodę w postaci odtwarzacza DVD z funkcją karaoke.

EkortowoKiedy już konkurs został rozstrzygnięty, studenci zabrali się dzielnie za sprzątanie. Około godziny 15:00 na Plaży przy Jeziorze Kortowskim 150 zgromadzonym tam chętnym zostały rozdane worki i rękawice. Studenci podzieliwszy się na mniejsze grupy zaczęli zbieranie śmieci w parku jak również nad brzegiem jeziora. Do studentów biologii przyłączyli się koledzy z innych wydziałów m.in. Ochrony Środowiska i Rybactwa, Geodezji, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Udział w akcji wzięła również studentka z Niemiec będąca w Polsce w ramach wymiany studenckiej Socrates Erasmus. Ważny jest fakt, że odpady były od razu sortowane, worki posiadały specjalne oznaczenia niosące informację o tym, czy należy wrzucać do nich plastik, papier, szkło, czy aluminium. Pracy było dużo, ale efekty mówią same za siebie, gdyż zebrano ponad 150 kg śmieci. Pełne worki zostały załadowane na przyczepę ciągnika wysłanego przez władze UWM. Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Olsztynie odebrał zebrane śmieci jak i wcześniej zgromadzoną makulaturę.

Po całym dniu ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek. Nad brzegiem jeziora odbyło się ognisko.

Na tym nie kończy się akcja EKOrtowo, gdyż w przygotowaniu jest ścieżka dydaktyczna w postaci tabliczek informacyjnych umieszczonych na terenie Kortowa z nazwami roślin i zwierząt tam występującym. Informacje te pojawią się również w postaci elektronicznej na stronie internetowej.

Planowane są już kolejne przedsięwzięcia, m.in. sprzątanie dna Jeziora Kortowskiego.

Małgorzata Sachoń
 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii