Trwa akcja sadzenia Dębów Papieskich


Trwa akcja sadzenia Dębów Papieskich: artykuł nr 2220

2006-04-04 02:40:42 Leśnictwo

W całej Polsce leśnicy rozpoczęli akcję sadzenia Dębów Papieskich. 500 sadzonek zostało wyhodowanych z żołędzi, które w 2004 poświęcił Jan Paweł II.

Wczoraj, w dniu pierwszej rocznicy śmierci Papieża Polaka w wielu miejscach, leśnicy wraz z przedstawicielami lokalnych władz i duchowieństwa uroczyście sadzili papieskie dęby. Tak było m.in. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Aktu posadzenia dębu na terenie Wyższego Seminarium Duchownego dokonali ks. biskup Andrzej Suski ordynariusz toruński, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski, gospodarz miejsca – rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Krzysztof Lewandowski oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.
„Należy się wdzięczność polskim leśnikom za to, że ku pamięci Jana Pawła II, wielkiego Papieża i wielkiego Polaka, sadzą na ojczystej ziemi wyhodowane przez siebie dęby, symbol życia, mocy i przetrwania – powiedział do zebranych na uroczystości ks. bp Andrzej Suski.

Podobny charakter miały uroczystości w Głogowie Małopolskim, gdzie posadzono pierwszy Dąb papieski na Podkarpaciu. W uroczystości, która zgromadziła setki parafian wzięli udział: ks. biskup Kazimierz Górny - ordynariusz rzeszowski, Kazimierz Rokita - burmistrz Głogowa Małopolskiego i ks. Adama Samel - proboszcz parafii Głogów. W samym akcie sadzenia asystowali leśnicy z Nadleśnictwa Głogów wraz z nadleśniczym Jerzym Chłopkiem i Jego zastępcą Anną Bondar-Zabiciel, która na ręce miejscowego proboszcza przekazała certyfikat stwierdzający autentyczność pochodzenia dębu.

Również leśnicy z RDLP Szczecinek sadzili Papieskie Dęby. 2 kwietnia w rocznicę śmierci Jana Pawła II , o godz. 20.45 uroczyście posadzono dąb w sąsiedztwie kościoła pod wezwaniem Św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku. Oprócz tego dęby papieskie posadzono w Nadleśnictwach : Białogard, Człuchów, Drawsko i Warcino.
Papieskie Dęby były także sadzone na terenie RDLP w Pile. Uroczystości z tej okazji odbyły się przy siedzibach Nadleśnictw Płytnica i Podanin oraz w miejscowości Przelewice w gminie Człopa przy kościele filialnym, nad którym patronat objęli leśnicy z Nadleśnictwa Człopa i myśliwi. Leśnicy z Nadleśnictwa Trzcianka posadzili dąb przy kaplicy na terenie parafii p.w. Matki Boskiej Saletyńskiej w Trzciance.

Papieskie Dęby będą sadzone jeszcze przez całą wiosnę w wielu miejscach kraju, a okolicznościowe tablice będą przypominać kolejnym pokoleniom o pontyfikacie Jana Pawła Wielkiego.


Więcej informacji:

Wojciech Skurkiewicz
Rzecznik prasowy
Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych
tel. 22/825 94 02, tel.kom. 601 20 86 55
e-mail: rzecznik@lasy.gov.pl
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa