Zakwitł wawrzynek wilczełyko


Zakwitł wawrzynek wilczełyko: artykuł nr 2269

2006-04-11 12:55:58 Botanika

Na terenie rezerwatu przyrody Wydymacz, położonym w nadleśnictwie Antonin Wielkopolska, zakwitł wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum. Krzew jest trujący, występuje bardzo rzadko i jest pod całkowitą ochroną.

Wawrzynek kwitnie bardzo wcześnie, często już w lutym. Dzięki różowoczerwonym i silnie pachnącym płatkom wyróżnia się w szarym jeszcze środowisku leśnym i wygląda przepięknie - mówi przyrodnik z południowej Wielkopolski, Paweł Dolata.

Liście wawrzynka zaczynają się rozwijać dopiero w fazie pełnego rozkwitu jego kwiatów. Owoce pojawiają się latem, są purpurowo-czerwone.

Według Dolaty, krzew osiąga wysokość od 30 do 130 centymetrów. Dla ludzi trujące są zarówno jego owoce, jak i kora. Za dawkę śmiertelną dla dzieci uważa się spożycie od 10 do 12 dojrzałych jagód. Pomimo tych właściwości, wawrzynek wykorzystywany jest w lecznictwie.

Jak ocenia Dolata, na terenie powiatu Ostrów Wielkopolski istnieją zaledwie cztery stanowiska wawrzynka, wszystkie znajdują się na terenach podmokłych. Rośnie na nich kilkadziesiąt tych krzewów.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki