W Indonezji dalsze pięć osób zmarło na ptasią grypę


W Indonezji dalsze pięć osób zmarło na ptasią grypę: artykuł nr 2519

2006-05-18 00:51:46 Medycyna

Dalsze pięć osób zmarło w Indonezji na ptasią grypę - podał w środę przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia WHO w Dżakarcie. Tym samym liczba ludzi, zmarłych w tym kraju w wyniku zarażenia wirusem H5N1 wzrosła do trzydziestu. Według WHO jednak nie można mówić o przeniesieniu się wirusa z człowieka na człowieka - cztery osoby zmarłe w ostatnim czasie to członkowie wieloosobowej rodziny z Północnej Sumatry a także jedna osoba z Surabai na Jawie.

Wszyscy chorzy mieli bezpośredni kontakt z zarażonym drobiem. Nie jest także wykluczone, że wirus przenosi się z ptasim nawozem, wykorzystywanym w ogrodnictwie.

Obecność wirusa ptasiej grypy w Indonezji stwierdzono w 27 z 33 prowincji kraju, w tym m.in. w Papui na wyspie Nowej Gwinei oraz w turystycznym kurorcie na wyspie Bali. Rząd krytykowany jest za to, że w wielu miejscach, gdzie na fermach wystąpiła zaraza, nie nakazał likwidacji wszystkich ptaków hodowlanych w rejonie epidemii.

Wśród ludzi wirus ptasiej grypy od 2003 roku pochłonął najwięcej ofiar w Wietnamie, gdzie na tę chorobę zmarły 42 osoby. Na całym świecie ptasia grypa powodowana przez H5N1 zabiła 115 ludzi.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny