Barszcz Sosnowskiego w Olsztynie


Barszcz Sosnowskiego w Olsztynie: artykuł nr 2847

2006-06-30 11:20:23 Botanika

Barszcz Sosnowskiego znów daje o sobie znać. Trująca roślina wyrosła przy skrzyżowaniu ulic Tuwima i Iwaszkiewicza. Mieszkańcy okolicznych domów powiadomili o tym straż miejską. Na ostatniej sesji Rady Miasta w tej sprawie interpelował również radny Lucjan Jędrychowski.

Barszcz Sosnowskiego wyglądem przypomina przerośnięty koper. Jego wysokość dochodzi nawet do trzech metrów. Kontakt z barszczem wywołuje bardzo poważne oparzenia.

Skóra wygląda tak, jakby była poparzona rozgrzanym olejem, np. pryskającym z patelni. W upalne dni najlepiej w ogóle się do niej nie zbliżać. Barszcz zawiera bowiem bardzo silne olejki eteryczne. Mogą one razem z wdychanym powietrzem dostać się do organizmu. A to z kolei może spowodować poparzenia układu oddechowego.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski w latach 70 z ZSRR. Miał być wydajną, łatwą w uprawie paszą dla bydła. Okazało się jednak, że się do tego nie nadaje. Barszcz ma małe wymagania glebowe, łatwo się rozrasta, a skuteczna walka z nim jest bardzo trudna.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki