Małpie królestwo w oliwskim zoo


Małpie królestwo w oliwskim zoo: artykuł nr 3084

2006-08-07 11:22:54 Zoologia

Oliwskie zoo zbudowało małpom nowe domy. Teraz, z różnych europejskich miast, przybywają do nas przedstawiciele najatrakcyjniejszych gatunków tych ssaków. Wygląda na to, że czują się w Oliwie wybornie. Małpy, jakby w podzięce za dobre warunki, zaczęły się nam rozmnażać - mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża. - To dobra okazja do obserwacji małp. Wiele opisów ich zachowania, np. mandryli, znana jest głównie z literatury. W naturze bowiem stworzenia te zagrożone są wyginięciem.

Oliwskie zoo jest jedynym w Polsce, posiadającym najgłośniejsze małpy świata - wyjce. Te pochodzące z Ameryki Południowej ssaki, nieraz odgrywały znaczącą rolę w życiu ludzi. Angażowano je do nagłaśniania różnych wydarzeń. Kilka lat temu - do telewizyjnej reklamy japońskiego samochodu - Toyoty. Darły się wówczas na cały las tropikalny, wykrzykując nazwę auta.
W Oliwie są trochę grzeczniejsze. Żyją zgodnie, mimo że pochodzą z dość odległych od siebie ogrodów zoologicznych. Dwie samice przyjechały z Holandii, a samiec - z Niemiec. Samce są czarne i dwa razy większe od brązowozłotych swych partnerek. - Były już amory wśród wyjców - mówi Piotr Dziki. - Bardzo możliwe, że w rodzinie pojawią się dzieci. Przyjdą na świat prawdopodobnie jesienią. W naturalnym swym środowisku, w Ameryce Południowej, wyjcom grozi wyginięcie.

Cały artykuł w dzisiejszej prasie lokalnej oraz w serwisie NaszeMiasto.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii