EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW 2006


EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW 2006: artykuł nr 3331

2006-09-15 13:41:25 Zoologia

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków serdecznie zaprasza do wspólnego obserwowania ptaków w pierwszy październikowy weekend. Dni Ptaków to znakomita okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego o ptakach, zaobserwować ciekawe gatunki oraz aktywnie wypocząć w terenie ze znajomymi i rodziną. Nie przypadkiem Dni Ptaków obchodzimy jesienią, kiedy większość gatunków na obu półkulach znajduje się w trakcie wędrówki związanej ze zmianami pór roku.

To zjawisko o olbrzymiej skali. Miliony ptaków opuszczają swoje lęgowiska, w drodze na miejsce zimowania, niektóre przemierzają całe kontynenty. Ten ruch związany z wędrówką i przygotowaniem ptaków do odlotu jest łatwo zauważalny, nawet dla niedoświadczonych obserwatorów.

Razem z nami, ornitolodzy oraz sympatycy ptaków na całym świecie, będą obserwować ptaki i wypełniać karty obserwacji, które pozwolą przybliżyć skalę migracji.

Zachęcamy serdecznie do odwiedzenia w te dni pobliskich parków, zbiorników wodnych, pól oraz innych miejsc gdzie można obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku

Obiektem zainteresowania Europejskich Dni Ptaków w 2006 roku są ostoje ptaków (Important Bird Areas – IBA). Chcemy, żeby jak najwięcej wydarzeń organizowanych przez nas wszystkich w tym czasie skupiło się wokół nich.Co będzie się działo?

W ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków można będzie wziąć udział w imprezach przygotowanych przez Grupy Lokalne OTOP, Koła Szkolne OTOP, pojedynczych członków OTOP oraz współpracujących z nami ornitologów. Zapraszamy do śledzenia serwisu internetowego Dni Ptaków na naszej stronie www.otop.otg.pl  i skorzystania z naszych propozycji.

Informacje o wydarzeniach organizowanych przez Grupy Lokalne OTOP można będzie znaleźć również na ich stronach internetowych. Poniżej kilka przydatnych adresów: br />
- Leszczyńska Grupa OTOP:: http://www.eko.org.pl/otop-leszno 
- strong>Południowowielkopolska Grupa OTOP:: http://www.pwg.otop.org.pl 
- strong>Warszawska Grupa OTOP:: http://www.erkao.prv.pl Co można zrobić w czasie Europejskich Dni i Światowego Festiwalu Ptaków?

Zachęcamy również do samodzielnej organizacji wydarzenia związanego z Europejskimi Dniami Ptaków. Organizatorzy Europejskich Dni Ptaków z całej Polski otrzymają materiały promocyjne, takie jak ulotki, plakaty oraz nagrody dla uczestników wydarzenia. Prosimy o wypełnienie karty uczestnictwa i nadesłanie krótkiego opisu zadania konkursowego w terminie do 1 października.

Można samodzielnie podjąć się organizacji jakiegoś wydarzenia – szkolnej wycieczki lub konkursu wiedzy o ptakach. Możliwości jest wiele: pokaz slajdów, odczyt, wystawa, indywidualne wyjście w teren, spacer z rodziną i przyjaciółmi.

Szczególnie mocno zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach szkoły i grupy młodzieży, które realizują z nami program edukacyjny „Ptaki”. To dobra okazja do realizacji wrześniowego tematu „Wędrówki. Ptaki miesiąca: gęsi”.


7 i 8 października policzymy ptaki lecące nad Polską! Zaplanuj wycieczkę lub spacer – to bardzo łatwe! Obserwacje można prowadzić we własnym ogródku lub w najbliższej okolicy domu. Zaproś znajomych, przygotuj notes, ołówek i lornetkę. Notuj wszystkie zaobserwowane ptaki. Każda, także jednoosobowa wycieczka jest istotna, albowiem

„gorący” raport o naszych działaniach prześlemy, tak jak inni partnerzy BirdLife International, europejskiemu koordynatorowi – w tym roku jest to towarzystwo ochrony ptaków we Włoszech - LIPU - już w niedzielę 8 października.
WWeź razem z nami udział w tej akcji – od tego, ile informacji napłynie z „terenu”, zależy nasz raport. Już w poniedziałek 9 października będzie można śledzić na stronie internetowej www.otop.org.pl  pierwsze wyniki Europejskich Dni Ptaków.

Pamiętajmy o motywie tegorocznego spotkania. Może uda się przygotować wycieczkę do najbliższej ostoi ptaków i zaprosić na nią przedstawicieli lokalnej administracji oraz media. Niech powszechna uwaga skupi się w tych dniach na miejscach o szczególnym znaczeniu dla ptaków. br />
Światowy Festiwal Ptaków trwa przez cały październik! Może być sumą mniejszych wydarzeń poświeconych ptakom.Obie imprezy są dobrą okazją do popularyzowania obserwowania ptaków jako znakomitej formy spędzania wolnego czasu. To także właściwy moment do promowania działań i misji OTOP. Zachęć znajomych do kontaktu z sekretariatem OTOP.

Jak włączyć się w obchody Europejskich Dni Ptaków?

Przyślij kartę zgłoszenia swojego udziału na adres biura OTOP w Gdańsku (ul. Hallera 4/2, 80-401 Gdańsk).
Weź udział w zebraniu szybkiej informacji i przekazaniu jej do centrali we Włoszech – raport o swoich działaniach prześlij do Sekretariatu OTOP 8 X do godziny 15.30. Można to zrobić telefonicznie, faksem lub pocztą elektroniczną: tel./fax: 058 341 26 93, e-mail: hanna.rachwald@otop.org.pl 

Prześlij kartę obserwacji (do ściągnięcia ze strony) zaraz po 8 października na adres warszawskiego biura OTOP (ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki).

PPodziel się z nami swoimi wrażeniami z obchodów Dni Ptaków. Czekamy na Wasze relacje, najlepiej lustrowane zdjęciami. Najciekawsze ukażą się w na stronie www OTOP lub kwartalniku „Ptaki” razem z podsumowaniem tegorocznej imprezy. Relacje prosimy przesyłać na adres warszawskiego biura (ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki).

Źródło: OTOP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii