Czarny nosorożec przyszedł na świat w czeskim zoo


Czarny nosorożec przyszedł na świat w czeskim zoo: artykuł nr 1756

2006-01-05 12:45:25 Zoologia

O narodzinach ważącego 36 kilo czarnego nosorożca w czeskim zoo w miejscowości Dvor Karlove, informuje agencja AFP. Jest to niezwykłe zdarzenie, jako że od 1971 roku w niewoli urodziło się jedynie 29 zwierząt z tego gatunku.

Jedynie około 3610 czarnych nosorożców żyje jeszcze na wolności, głównie w Afryce południowej i wschodniej - podaje międzynarodowa Fundacja Rhino, walcząca o zachowanie tego gatunku zdziesiątkowanego przez kłusowników.

W Afryce i licznych światowych ogrodach zoologicznych przeprowadzane są szeroko zakrojone akcje w celu ocalenia czarnych nosorożców, których około 200 żyje obecnie w niewoli.

Według rzeczniczki zoo Jany Mysliveczkovej, młody nosorożec z Dvor Kralove "wykazuje dużą samodzielność od momentu narodzin. W ciągu dwóch godzin stanął o własnych siłach i bardzo szybko zaczął ssać matkę".

Czeskie zoo ogłosiło konkurs na imię dla zwierzaka. Ogród w Dvor Kralove, który ma powierzchnię 64 hektarów, zalicza się do europejskich ogrodów zoologicznych specjalizujących się w faunie afrykańskiej.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii