W Drwęcy pojawiły się jesiotry


W Drwęcy pojawiły się jesiotry: artykuł nr 3598

2006-10-24 13:45:09 Zoologia

W pobliżu jazu w Lubiczu wędkarze wpuścili do wody 10-centymetrowe rybki. Jeśli hodowlany eksperyment się powiedzie, powinny wrócić w to samo miejsce za 22- 25 lat, ważyć 18 -30 kg i tutaj dać początek nowemu pokoleniu tych szlachetnych ryb.

Od kilku lat wędkarze, a przed wszystkim pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, próbują przywrócić do naszych rzek jesiotry. Przed dziesięciu laty próbowano zaaklimatyzować u nas jesiotra żyjącego w Morzu Czarnym, ale ten eksperyment zakończył się porażką. Badania potwierdzają jednak, że w dawnych wiekach w zlewni Bałtyku występował jesiotr ostronosy, ten sam, którego poławia się w Kanadzie.

W lipcu bieżącego roku prof. Ryszard Kolman z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie przywiózł z Kanady 3 kilogramy zapłodnionej ikry jesiotra ostronosego, przypływającego na tarło do rzek: Świętego Wawrzyńca i św. Jana. Z tej ikry w wylęgani w Grzmięcej, w pobliżu Zbiczna, wychowano kilkugramowy narybek. I właśnie wczoraj został on wypuszczony na głębokie wody do Drwęcy.

Źródło: Express Media

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii