Pszenica w nowym wydaniu


Pszenica w nowym wydaniu: artykuł nr 3819

2006-11-24 14:01:07 Botanika

Naukowcy zapowiadają żywieniowy przełom. Twierdzą, że nauczyli się hodować pszenicę o dużo większych niż obecnie wartościach odżywczych. Na łamach Nature specjaliści z Kalifornii dowodzą, że w procesie uprawy pszenicy przez tysiące lat zagubiono istotny gen. Dlatego w ziarnach spadła zawartość białka i mikroelementów, takich jak cynk i żelazo. Najnowsze prace pozwoliły na odnalezienie tego genu w dzikich odmianach pszenicy i ponowne wprowadzenie go do gatunków uprawnych.

Już w przyszłym roku na rynek powinna trafić mąka z nowych, bardziej odżywczych odmian. Co ważne, ten sukces to owoc normalnego krzyżowania gatunków, a nie inżynierii genetycznej. Użycie nowej-starej pszenicy nie powinno więc budzić kontrowersji.

Z najnowszych badań dowiadujemy sie także, jak uprawiać pszenicę, by w pieczonych z niej produktach nie pojawiały się rakotwórcze akrylamidy. Wieści na ich temat zaalarmowały przed czterema laty opinię publiczną. Okazuje się teraz, że pszenica uprawiana na glebach bogatych w związki siarki powinna być dla nas bezpieczna.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki