Antarktyczna roślinność zdobywa nowe ziemie


Antarktyczna roślinność zdobywa nowe ziemie: artykuł nr 1113

2005-08-20 01:16:59 Botanika

Procesy wkraczania antarktycznej roślinności na tereny uwalniane spod lodu są tematem badań prowadzonych od kilkunastu lat przez prof. Marię Agatę Olech z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się, zwłaszcza w Zachodniej Antarktyce, narastające zjawisko deglacjacji, czyli cofania się lodowców w wyniku ocieplania klimatu.

Na wyspie Króla Jerzego, gdzie znajduje się polska stacja polarna, widać wyraźnie jak cofające się lodowce odsłaniają grunt, na który wkracza życie. Widać jak pojawiają się rośliny, porosty i mchy - mówi.

"Prowadzę tam od 1988 roku badania nad +kolonizacją+ nowych ziem, nad zmianami warunków ekologicznych i sukcesją roślinności" - dodaje badaczka. Badania porównawcze ekspansji roślinności prowadzone są na wyspie Króla Jerzego i na kontynencie Antarktydy.

Prof. Olech uczestniczyła w ubiegłym roku w XXIII Indyjskiej Ekspedycji Antarktycznej i przebywała na stacji polarnej Maitra w oazie Schimaschera na Ziemi Królowej Maud we wschodniej Antarktydzie. To jedna z "ciepłych" oaz antarktycznych, w których znajdują się niewielkie skrawki terenu wolne od lodu oraz słodkowodne jeziorka odmarzające latem.

Właśnie tam prowadzone były badania ekologiczne dotyczące bioróżnorodności i przystosowania do warunków polarnych tamtejszej bardzo ubogiej flory - mchów i porostów, a także żyjących w jeziorkach glonów.

"W oazie Schimaschera, na niewielkich skrawkach wolnych od lodu występuje 30 gatunków porostów i 10 gatunków mchów. Panuje tam suchy klimat. Choć naokoło są lodowce, nie ma opadów. Dla porównania, na wyspie Króla Jerzego, gdzie jest klimat oceaniczny i latem padają deszcze, występuje aż 294 gatunków porostów, 60 gatunków mchów i od niedawna dwa gatunki trawy" - podkreśla prof. Olech.

Prof. Olech będzie uczestniczką XXX Wyprawy Antarktycznej PAN, która pod koniec roku wyruszy na wyspę Króla Jerzego.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki