Przetarg na obwodnicę Augustowa przez dolinę Rospudy odłożony


Przetarg na obwodnicę Augustowa przez dolinę Rospudy odłożony: artykuł nr 3826

2006-11-24 18:16:04 Ekologia

Przetarg na budowę kontrowersyjnej obwodnicy Augustowa, prowadzącej przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy, został ponownie przesunięty, tym razem do 11 grudnia. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA w Białymstoku, powodem przesunięcia terminu jest duża liczba zapytań od oferentów. Budowa obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy budzi duże emocje.

Mieszkańcy Augustowa domagają się jak najszybszej jej budowy i podkreślają, że czekają na nią od kilkunastu lat. Mają dość tirów w mieście. Przeciwko przebiegowi obwodnicy przez Rospudę protestują natomiast organizacje ekologiczne argumentując, że zniszczy to unikatową przyrodę.

Jak informuje naczelnik wydziału zamówień publicznych w GDDKiA w Białymstoku Halina Mendyk, oferenci złożyli dotąd w sumie ok. 300 zapytań dotyczących głównie dokumentacji przetargowej. Otwarcie ofert miało najpierw nastąpić 6 listopada, a później 27 listopada. Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Tadeusz Topczewski mówi, że to bardzo trudny i duży przetarg, stąd taka liczba pytań. Na dokładne odpowiedzi, jak przyznał, potrzeba czasu.

Szacowany koszt ponad 17-kilometrowej obwodnicy to 250-300 mln zł. W ramach inwestycji mają powstać trzy mosty, w tym estakada o długości 517 m. Zaprojektowano 10 wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz urządzenia zapobiegające oblodzeniu na estakadzie. Budowa obwodnicy ma trwać 33 miesiące.

Wniosek o pozwolenie na budowę drogowcy złożą do wojewody, gdy uprawomocni się decyzja środowiskowa ws. obwodnicy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii