Żarłoczne ślimaki atakują


Żarłoczne ślimaki atakują: artykuł nr 4726

2007-07-04 04:33:43 Zoologia

Żarłoczne gatunki ślimaków nacierają na ogródki działkowiczów i zjadają wszystko, co znajdą na drodze. Najgorzej jest w w województwie podkarpackim i małopolskim. Mieszkańcy miasta są bezradni wobec mięczaków. Nie pomagają domowe sposoby: sól, wapno, trociny czy pułapki z piwem. Tanie środki chemiczne też nie pomagają, a na droższe moluskocydy mieszkańców nie stać.

Ślimaki nie mają prawie żadnych naturalnych wrogów, zwłaszcza w niektórych siedliskach, takich jak ogrody przydomowe czy plantacje warzyw. Dlatego w dość szybkim tempie wzrasta ich populacja. Najbardziej dokuczliwe gatunki to: Pomrowik plamisty - Deroceras reticulatum i Ślinik luzytański - Arion lusitanicus.

W obrocie detalicznym dostępnych jest wiele środków przeciwko ślimakom (moluskocydów). Najpopularniejsze z nich: MESUROL ALIMAX 02 RB, MESUROL SCHNECKENKORN 04 GB, ŚLIMAK – STOP 47 FG, ŚLIMAKOL 06 GB, ŚLIMAX 04 GB, ANTY–ŚLIMAK SPIESS 04 GB. Należy pamiętać, że tego typu środku mogą działać niekorzystnie na inne bezkręgowce i dziko żyjące kręgowce.

Przygotował: Piotr Kozera

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii