Harry Potter wycina hektary lasów


Harry Potter wycina hektary lasów: artykuł nr 4774

2007-07-22 01:43:20 Leśnictwo

Amerykański wydawca powieści Harry Potter and the Deathly Hallows twierdzi, że ostatni tom jest najbardziej ekologiczny ze wszystkich wydanych do tej pory. Greenpeace oraz inne organizacje ekologiczne wielokrotnie zwracały uwagę na niewielkie wykorzystanie makulatury do produkcji papieru kolejnych części przygód młodego czarodzieja.

Scholastic Inc. przygotowała 16700 ton papieru do druku (około 300 tysięcy drzew). Część papieru pochodzi z odzysku (makulatura).
_________________________

Siódmy tom przygód Pottera bije wszelkie rekordy

W Stanach Zjednoczonych w ciągu pierwszych 24 godzin od premiery o północy z piątku na sobotę sprzedano 8,3 mln egzemplarzy książki "Harry Potter and the Deathly Hallows", czyli zdecydowanie więcej niż poprzedniego rekordzisty z tej serii, 6. tomu zatytułowanego "Harry Potter i Książę Półkrwi", który sprzedał się w ciągu pierwszej doby dwa lata temu w 6,9 mln egzemplarzy.

W Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch pierwszych dni sprzedano 3 mln książek, a więc milion więcej niż 6. tomu - informują dzienniki "Daily Mail" i "Daily Telegraph".

"Sprzedajemy te książki w tempie dwukrotnie szybszym niż poprzednie tomy" - powiedział rzecznik brytyjskiej sieci supermarketów Asda.

Także rzecznik innej sieci, Waterstone's, Jon Howells określił tempo sprzedaży jako "bezprecedensowe" i dodał, że personel obsługuje 20 klientów na sekundę.

"Ekscytacja, powszechne wyczekiwanie i wręcz histeria, która zapanowała w kraju przez weekend, przypomina trochę pierwszą wizytę Beatlesów w USA" - powiedziała dyrektor działu sprzedaży amerykańskiego wydawcy książki, Scholastic, Lisa Holton, którą cytuje "New York Times".

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych, książki sprzedawano po dużo niższej cenie niż rekomendowana przez wydawców. W księgarni internetowej Amazon.com można ją było kupić za 17,99 dol. (cena na okładce wynosiła 34,99 dol.), a w supermarketach Asy - tylko za 5 funtów (cena rekomendowana wynosiła 17.99).

W centralnej imprezie premierowej w sklepie Waterstone's w Lodynie wzięło udział około 7000 osób. Jako pierwsza kupiła książkę 19- letnia Saskia Haitjema z Holandii, która czekała w kolejce 2,5 dnia, by mieć gwarancję, że nikt jej nie wyprzedzi. "Było warto. Kiedy wyszła pierwsza książka, miałam 9 czy 10 lat, więc ta seria jej częścią mojego życia" - powiedziała.

Jak informuje "Daily Telegraph", bukmacher William Hill zmniejszył stawkę obstawianą na to, że autorka J.K. Rowling napisze ósmy tom, z 8/1 do 6/1.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa