Chcesz zostać ojcem - wyjmij telefon ze spodni


Chcesz zostać ojcem - wyjmij telefon ze spodni: artykuł nr 4795

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

Wielu Amerykanów przezornie nie nosi telefonów komórkowych przy paskach i w kieszeniach. Od lat bowiem krążą pogłoski, że komórki szkodzą spermie, a nawet powodują bezpłodność - donosi "Przegląd". Prowadzone są też naukowe badania na ten temat.

Istnieje związek między telefonami komórkowymi a śmiercią spermy - napisał w ubiegłym tygodniuaustralijski dziennik "Melbourne Herald". "Uwaga! Intensywne dzwonienie z telefonu komórkowego może uczynić cię bezpłodnym" - ostrzega indyjska gazeta "Newindpress".

Im więcej pacjent rozmawiał przez komórkę, tym mniej plemników znajdowało się w jego spermie, ponadto były one mniej ruchliwe i często zdeformowane. W nasieniu mężczyzn, którzy w ogóle nie używali telefonów komórkowych, było 86 mln plemników na mililitr, 68 proc. plemników o odpowiedniej ruchliwości i 40 proc. o właściwym kształcie. U pacjentów, telefonujących od dwóch do czterech godzin dziennie, dane te wynosiły odpowiednio - 59 mln na mililitr, 55 proc. i 21 proc. Wreszcie w przypadku wyjątkowych "komórkowych gadułów" (ponad cztery godziny rozmów dziennie) wyniki były żałosne - 50 mln na mililitr, 45 proc. i 18 proc. U niektórych pacjentów z tej grupy poziom plemników spadł poniżej 20 mln na mililitr - to uznana przez Światową Organizację Zdrowia granica bezpłodności.

Źródło: WNP.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny