Artystyczny portret Ziemi widzianej z nieba


Artystyczny portret Ziemi widzianej z nieba: artykuł nr 48882

2010-07-25 11:08:14

Serial dokumentalny Ziemia z nieba to wielki hołd złożony naszej planecie. Jego pomysłodawca, francuski fotograf Yann Arthus-Bertrand dzieli się w nim urzekającymi obrazami, jakie odnalazł podczas wielu lat spędzonych w podróży. Poddaje także pod rozwagę niezwykle istotne przesłanie - Ziemia z nieba to nie tylko piękne pejzaże widziane z lotu ptaka, ale i dramatyczny sygnał do duchowego przebudzenia.

Fotografie Arthusa-Bertranda dobrze znane są także w Polsce - pokazywane były na ulicach wszystkich największych miast. Pierwsza w historii warszawska edycja wystawy "Ziemia z nieba" otrzymała błogosławieństwo papieża Jana Pawła II i XIV Dalajlamy, których słowa stały się mottem całego wydarzenia. "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi" - apelował Ojciec Święty, a duchowy przywódca buddystów w podobnym tonie przemawiał słowami: "Ponieważ wszyscy dzielimy tę małą planetę, każdy z nas musi nauczyć się żyć w harmonii i pokoju z innymi ludźmi i całą przyrodą. To nie jest tylko marzeniem, lecz koniecznością".

Oba wielkie autorytety odnalazły w projekcie "Ziemia z nieba" dokładnie takie wartości, jakie przekazać chciał sam jego pomysłodawca. Ambicją Arthusa-Bertranda było wezwanie do zachowania naturalnego bogactwa i piękna Ziemi, ocalenie ich przed zniszczeniem i zagrożeniami, jakie niosą z sobą skażenie środowiska, wojny i przeludnienie. W celu uwrażliwienia ludzi, należało unaocznić im niezwykłość planety, na jakiej żyją. "Chronić możemy tylko to, co dobrze znamy" - uzasadnia fotograf.

"Ziemia z nieba" to niezwykły dokument o ogromnej sile wyrazu. Hipnotyzujący pięknem zdjęć, urzekający nastrojową muzyką, pełen poetyzmu i głębokich emocji obraz miejsca, które należy ocalić od zagłady za wszelką cenę. To nie Ziemia należy do człowieka, ale człowiek należy do Ziemi, dlatego naszym obowiązkiem jest zadbanie o ten "wielki wspólny dom".

Serial kręcony w niezliczonych zakątkach świata w technologii High Definition, ukazuje piękno dzikiej przyrody, skutki destruktywnej działalności człowieka oraz skromne wysiłki ludzi dość wrażliwych i uważnych, by dostrzec nadciągającą zagładę. To wezwanie do zadumy i działania, jakiego dotąd nie widziano na małym ekranie. Podejmij je oglądając "Ziemią z nieba" w kanale dokumentalnym PLANETE 27 lipca o 20:45. Zapraszamy.

ZIEMIA WIDZIANA Z NIEBA
("Vu du ciel III")
film dokumentalny
Francja, 2009, 6 x 54 min.
reżyseria: Xavier Levebvre, Pascal Plisson

najbliższe emisje na kanale PLANET
27.07, wt, godz. 20.45, odc. 1/6     
27.07, wt, godz. 21.45, odc. 2/6     
3.08, wt, godz. 20.45, odc. 3/6     
3.08, wt, godz. 21.45, odc. 4/6 Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z