Konkurs o nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego


Konkurs o nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego: artykuł nr 48997

2010-12-09 22:16:19 Ciekawostki

Do 15 grudnia można składać wnioski do konkursu o Nagrodę Ministra przyznawaną co roku przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne. Nagrody będą wręczone w 2011 r. Nagrody są przyznawane od 2006 roku, w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać rady naukowe, rady wydziałów lub organy reprezentujące inne jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest działalność na rzecz nauki, a także prezes oraz komitety PAN.

Powołany przez ministra zespół oceniający kandydatury w dziedzinie badań podstawowych weźmie pod uwagę przede wszystkim oryginalność osiągnięcia naukowego i jego znaczenie dla rozwoju konkretnej dyscypliny naukowej. W zakresie badań na rzecz rozwoju społeczeństwa dobrze oceniana będzie użyteczność wyników badań naukowych dla rozwoju społecznego kraju. W dziedzinie badań na rzecz rozwoju gospodarki komisja oceni znaczenie wyników badań naukowych dla określonego działu gospodarki.

W 2010 roku nagrodę w dziedzinie badań podstawowych otrzymał prof. Karol Grela z Instytutu Chemii Organicznej PAN i Uniwersytetu Warszawskiego, który pracuje nad katalizatorami, umożliwiającymi reakcje syntezy nowych organicznych związków chemicznych.

Z kolei w dziedzinie badań na rzecz rozwoju społeczeństwa nagrodę otrzymał prof. Jerzy Strzelczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, badacz historii średniowiecznej Europy.

Nagrodę w dziedzinie badań na rzecz rozwoju gospodarki otrzymał prof. Andrzej Gałęski, fizyk z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.

W latach poprzednich nagradzano m.in.: prof. Bogdana Marcińca, prof. Romana Kaliszana i prof. Romualda Będzińskiego, prof. Mariana Mrozka, prof. Zdzisława Smorąga.

Szczegóły dotyczące konkursu są dostępne na stronie: www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/vi-edycja-nagrod-ministra/.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek