W Powsinie zakwitła noga słonia


W Powsinie zakwitła noga słonia: artykuł nr 4943

2007-08-27 17:31:21 Botanika

W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie po raz pierwszy od 30 lat zakwitła nolina popularnie zwana "nogą słonia". Kwitną także dwa gatunki kokornaka - olbrzymi i wielokwiatowy, wydzielające zapach zepsutego mięsa. Nolina - należy do rodziny agawowatych. "Jest to wiecznie zielone drzewo z butelkowata podstawą i wyniosłym pniem, który z wiekiem się rozgałęzia. Na szczycie pnia skórzaste, zielone wąskie liście tworzą rozetę. Liście są bardzo długie i często powyginane" - tłumaczy zastępca dyrektora ds. ogólnych Wiesław Gawryś. Ze względu na tą rozdęta podstawę pnia nazywany jest "nogą słonia".

Kwitnie niezwykle rzadko. Jak tłumaczy Gawryś, roślina tworzy wierzchotkowy kwiatostan dorastający do jednego metra długości. Złożony z 6-płatkowych kwiatów w kolorze białokremowym.

Nolina występuje w warunkach naturalnych w płd.- wsch. Meksyku, gdzie może dorastać do 4-8 m. Roślina może rosnąć w szklarni lub można ją uprawić w doniczce w mieszkaniu.

Inną z botanicznych atrakcji powsińskiego ogrodu są kwitnące obecnie kokornaki. "To wielka atrakcja ze względu na wielkość kwiatów i ich nieprzyjemną woń. Kwiaty przypominają wiszące szmaty lub kawałki surowego mięsa - mówi Wiesław Gawryś.

Kokornaki to wiecznie zielone pnącza, które rosną w wilgotnych lasach w rejonach tropikalnych i umiarkowanych.

"Kokornak olbrzymi naturalnie rośnie w Panamie, natomiast kokornak wielkokwiatowy w Meksyku, Panamie i na Karaibach. Ozdobą są bardzo oryginalne kwiaty, które tworzą się latem i wiszą na roślinie na długich ogonkach" - informuje pracownik Ogrodu.

Jak tłumaczy, kwiaty kokornaka olbrzymiego są purpurowo - brązowe w kolorze i mają średnicę do 16 cm. Wewnątrz są cętkowane biało lub w kolorze kości słoniowej. Kwiaty mają zakrzywiony lub esowaty kielich z rozdętą podstawą przypominającą fajkę.

Kokornak wielkokwiatowy ma pojedyncze białe kwiaty średnicy 15- 18cm, z brązowopurpurowym żyłkowaniem i ciemnopurpurowymi oczkami. "Kwiaty wydzielają nieprzyjemną woń zepsutego mięsa, która zwabia muchy w celu zapylania kwiatu. Kwiat jest rozwinięty tylko przez jedną dobę i po przekwitnięciu zwija się. Bardzo ciekawe w kształcie są też pąki kwiatowe, które wiszą na roślinie i stanowią jej ozdobę" - mówi Gawryś.

Ogród Botaniczny w Powsinie można zwiedzać we wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 10.00 do 18.00.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki