Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj.


Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj.: artykuł nr 4949

2007-08-29 16:12:43 Ekologia

Zbliża się już 14. edycja międzynarodowej kampanii Clean up the World, w Polsce znanej jako „Sprzątanie świata – Polska” (14-15-16 września). Jak co roku koordynatorem krajowym kampanii jest Fundacja Nasza Ziemia, zaś lokalnymi organizatorami są tysiące szkół, samorządów i lokalnych organizacji społecznych. Każdego roku w kampanii bierze udział ponad 1 milion wolontariuszy. Jest to największa społeczna i ekologiczna inicjatywa w Polsce, oraz jedna z największych na świecie.

W tym roku sprzątanie odbywa się w dwóch terminach.
Pierwszy to 18 sierpnia, już za nami, kiedy zorganizowaliśmy międzynarodową akcję Clean up Baltic Sea (Sprzątanie Bałtyku), zapraszając do niej wszystkie kraje leżące nad Bałtykiem. W ramach akcji sprzątaliśmy plaże, nurkowaliśmy w poszukiwaniu podwodnych śmieci, usuwaliśmy zaczepione na wrakach sieci, w których każdego roku giną dziesiątki tysięcy ryb, foki i morświny, ptactwo wodne i ludzie. Polecamy relacje z tej akcji.

Drugi termin, to jak zawsze trzeci weekend września, kiedy to już 14. raz odbędzie się kampania „Sprzątanie świata – Polska”. Wszystkich oczywiście serdecznie namawiamy, nie tylko do udziału w „Sprzątaniu”, ale przede wszystkim do nie śmiecenia. Niestety, choć rosną rzesze ekologów, pracy wciąż jest wbród. Wszystkich, którzy chcą sprzątać tereny publiczne, zapraszamy do współpracy z leśnictwami przy wyszukiwaniu i likwidowaniu dzikich wysypisk w polskich lasach.


Ściągnij na dysk klip w wyższej rozdzielczości (mpg, 5,5MB)


„Sprzątanie świata - Polska” w tym roku rozpoczyna wieloletnią kampanię edukacyjną związaną z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, mądrym gospodarowaniem energią i zasobami naturalnymi, a także selektywną zbiórką odpadów i używaniem produktów z recyklingu. Będzie ona realizowana równolegle i zgodnie z projektem Komisji Europejskiej i różnorodnymi inicjatywami podejmowanymi w krajach wspólnoty przez zaprzyjaźnione organizacje ekologiczne.
Kampania jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, w sposób holistyczny obejmować będzie najważniejsze aspekty edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Będzie informować, ale i motywować do konkretnych i efektywnych działań na rzecz ochrony środowiska, zarówno w wymiarze lokalnym jak i globalnym.
Będzie ona realizowana we współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz gospodarczymi, samorządami, przedstawicielami biznesu i mediów oraz organizacjami odzysku.
Obejmie m.in. kampanie informacyjno-edukacyjne w telewizji, radiu i w Internecie, kampanie plakatowe, konkursy dla szkół, liczne konferencje oraz wspólną organizację ogólnopolskich wydarzeń ekologicznych takich jak akcja "Sprzątanie świata", czy obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Jednym z ważnych elementów kampanii będzie wspieranie inicjatyw służących rozwojowi zintegrowanej gospodarki odpadami, szczególnie w zakresie odzysku i recyklingu.
Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości ekologicznej Polek i Polaków, poprzez zachęcenie wszystkich do stosowania w życiu codziennym prostych, ale w skali globalnej bardzo skutecznych działań. Będzie to sprzyjać efektywnej ochronie środowiska i zasobów naturalnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju naszego kraju.
Hasło tegorocznej edycji kampanii to: „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!”. Raport międzynarodowej organizacji ekologicznej World Wildlife Fund pokazuje, że gdyby każde polskie gospodarstwo domowe zastosowałoby się do zaleceń najprostszych zasad oszczędności energii – takie jak w naszym tegorocznym haśle - zaoszczędziłoby jej aż 21 procent!

Zapraszamy do udziału w kampanii - zaczynając od „Sprzątania świata”, przez realizację badań ankietowych, udział w konkursach i poprzez rozwijanie Waszych własnych pomysłów zgodnie z ideą „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!”.
Uwaga! Prosimy, aby plakaty kampanii były eksponowane co najmniej przez cały rok szkolny od września 2007, aż do czerwca 2008. Po ich zużyciu, prosimy aby ich nie wyrzucać do wspólnych śmieci, ale do pojemników do zbiórki makulatury.

Na koniec, jak zawsze, serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom, Przyjaciołom, Wolontariuszom i wszystkim Ludziom dobrej woli, którzy działają dla naszej Ziemi.

Zarząd Fundacji Nasza Ziemia:
Mira Stanisławska Meysztowicz, Prezes Zarządu
Dominik Dobrowolski, Wiceprezes Zarządu
Sławek Brzózek, Członek Zarządu i Dyrektor Fundacji Nasza Ziemia

 

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum: Sprzątanie świata – Polska” (14-15-16 września)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii