"Erateina sprytna dziewczyna" taką nazwę nadano gatunkowi motyla odkrytemu w Wenezueli przez polską uczoną


"Erateina sprytna dziewczyna" taką nazwę nadano gatunkowi motyla odkrytemu w Wenezueli przez polską uczoną: artykuł nr 49955

2012-12-07 09:21:45 Ciekawostki

Nazwę wyłoniono w ogólnopolskim konkursie "National Geographic Polska". Jej autorką jest Alicja Zdobylak z Wrocławia.

Do konkursu nadesłano blisko 600 zgłoszeń, spośród których najlepsza okazała się propozycja Alicja Zdobylak: „Erateina sprytna dziewczyna” (łac. Erateina puellaastuta).

"Motyle kojarzą mi się z kobietami i z przebiegłością. Niełatwo jest je złapać, pojawiają się w nieoczekiwanych momentach. Sądzę, że ta nazwa jest piękna, ale i tajemnicza" - wyjaśnia laureatka konkursu.

 Zwyciężczyni otrzyma w nagrodę aparat fotograficzny, a w pracy naukowej poświęconej nowemu gatunkowi zostanie zacytowana jako autorka jego nazwy.

 

"Pojawiło się dużo propozycji związanych z ogniem: flamma, ignis, ardens, które jak najbardziej pasują do kolorystyki motyla. My jednak poszukiwaliśmy czegoś wyjątkowego, co świadczyłoby nie tylko o wyglądzie, ale i o sytuacji, w jakiej motyl został odkryty. Spryt odnosi się zarówno do motyla, który tak długo nie dał się odkryć nauce, ale i do mnie, której w końcu się to udało" – mówi odkrywczyni motyla Izabela Stachowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

W konkursie wyróżniono dwa pomysły. Pierwsza z nich to Erateina iskra (łac. Erateina scintilla) – nazwa nawiązująca do kolorystyki owada, nadesłana przez Barbarę Krzyk. Autorką drugiej wyróżnionej propozycji jest Monika Kasiborska. Zaproponowana przez nią nazwa Erateina tepuizabela – stanowi połączenie dwóch nazw: Tepui – od miejsca wyprawy oraz Izabela – od imienia biolożki, która odkryła nowe gatunki.

 

Nad poprawnością brzmienia nazwy - z punktu widzenia gramatyki łacińskiej oraz zasad kodeksu nomenklatury zoologicznej - czuwał kierownik Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Tomasz Pyrcz. Zajmie się on udokumentowaniem nowego gatunku w powstającej na jego temat publikacji. Pojawi się ona w międzynarodowym czasopiśmie naukowym – kwartalniku „Genus”.

 

Nowy gatunek motyla odkryto w lutym 2012 r. podczas polsko-wenezuelskiej wyprawy na Tramén Tepui do Wenezueli. Został on zidentyfikowany przez naukowców z Muzeum Zoologicznego UJ. Na zboczach Tramén Tepui Polakom udało się odkryć unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli oraz rozpoznać nowy, również endemiczny, gatunek żaby.

 

Dzięki uprzejmości PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek