Uwięzione gołębie tracą swoje umiejetności


Uwięzione gołębie tracą swoje umiejetności: artykuł nr 1512

2005-11-10 12:32:43 Zoologia

Zagrożenie ptasią grypą może przynieść straty hodowcom gołębi pocztowych. Pozostające w zamknięciu ptaki zatracają bowiem swoje umiejętności - pisze "Gazeta Poznańska".

Dziennik przypomina, że miesiąc temu wprowadzono całkowity zakaz wypuszczania gołębi, organizowania wystaw i aukcji, a nawet transportowania ptaków. Tymczasem w gołębiej naturze jest codzienne oblatywanie terenu.

Dłuższe przebywanie w zamknięciu powoduje, że cierpi na tym opierzenie, a przede wszystkim muskulatura. Gdyby nie zakaz, ptaki same by sobie ją wyrabiały latając.

- Teraz musimy im dawać więcej witamin i odżywek. To kosztuje, ale nie ma innego wyjścia - mówi Kazimierz Stęczniak, prezes honorowy Zarządu Okręgu Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Ostrowie Wlkp.

Południowa Wielkopolska jest gołębiarskim zagłębiem. Okręg kaliski PZHGP z siedzibą w Ostrowie zrzesza prawie 1200 członków. Uważają oni, że tak radykalne środki ostrożności nie były konieczne. Naukowcy wykazali bowiem, że gołębie pocztowe posiadają antyciała zabijające zarazki ptasiej grypy. Wzięły to pod uwagę kraje zachodnie, które w większości nadal zezwalają na wystawy ptaków.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii