Wędrówki godowe ropuch szarych w Bieszczadach


Wędrówki godowe ropuch szarych w Bieszczadach: artykuł nr 50036

2014-04-27 21:15:54 Zoologia

 Trwają wędrówki godowe żyjących na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, ropuch szarych - powiedział PAP we wtorek Marek Holly z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

"Ropuchy szare wędrują do oczek i niewielkich zbiorników wodnych po to, by złożyć tam skrzek, z którego rozwiną się kijanki. Pokonują nawet kilkaset metrów" - mówił Holly.

 Dodał, że ropucha szara jest jednym najczęściej spotykanych polskich płazów. Jej szerokie i masywne ciało ma bochenkowaty kształt; długość dochodzi do 18 cm. Ma dobrze rozwinięte gruczoły jadowe. W ciągu dnia przebywa w ukryciu pod kamieniami, w norach, piwnicach czy szczelinach w murach. Żeruje po zmroku.

 

Przyrodnik zwrócił uwagę, że jest to "bardzo pożyteczny i pożądany płaz dla rolników, sadowników i leśników". "Bytując w pobliżu siedlisk ludzkich, zjada bardzo dużo m.in. ślimaków i gąsienic" – podkreślił.

 

Holly nie wykluczył, że cieplejsze w ostatnich latach zimy mogą mieć wpływ na zmniejszanie liczebności płazów. "Wcześniej wybudzone z zimowego uśpienia płazy tracą energię, w efekcie niektóre nawet nie dożywają okresu godowego" – zauważył.

 

Wszystkie ropuchy w Polsce są pod ochroną.

 

Spośród płazów wędrówki godowe zakończyła już żaba trawna, a wkrótce rozpocznie kumak górski. Trwa natomiast okres godowy rzekotki drzewnej; jedynej w Polsce żaby potrafiącej m.in. bytować na drzewach.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii