Europejskie Dni Ptaków


Europejskie Dni Ptaków: artykuł nr 5078

2007-10-04 23:49:34 Zoologia

Podczas pierwszego październikowego weekendu tysiące obserwatorów z całej Europy będzie liczyło ptaki odlatujące na południe oraz przybywające do nas z dalekiej północy. 6-7 października odbędą się Europejskie Dni Ptaków. "Liczenie ma szansę przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Tylko w ciągu ostatnich dni ornitolodzy zaobserwowali przedstawicieli rzadko spotykanych gatunków migrujących: mewę obrożną, biegusa tundrowego, świstunkę żółtawą, błotniaka stepowego" - informuje Danuta Pawlak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

OTOP jest polskim organizatorem europejskiej akcji, która jest prowadzona od 1993 roku razem z innymi partnerami BirdLife International - światowej ferederacji towarzystw ochrony ptaków.

"Europejskie Dni Ptaków odbywają się na początku października, kiedy ptaki na półkuli północnej, po zakończeniu sezonu lęgowego, przygotowują się do długiej drogi na zimowiska - wyjaśnia przedstawicielka OTOP. - Wzmożony ruch, związany w odlotem milionów ptaków, gnieżdżących się na terenie naszego kraju, jest dobrze zauważalny" .

Miłośnicy przyrody mają więc szansę zaobserwować zarówno wiele ciekawych gatunków pospolitych takich gęś zbożowa, żuraw, białorzytka jak i ornitologiczne rarytasy np. czajka towarzyska, biegus arktyczny, mewa orlica.

"Aby wypatrzeć naprawdę ciekawy okaz warto udać się do mekki ornitologów - Ujścia Wisły w województwie pomorskim, gdzie w ostatnim czasie widuje się najwięcej rzadkości" - mówi Jarosław Krogulec, dyrektor ds. ochrony w OTOP. Ciekawych obserwacji może dostarczyć też zwykła wycieczka po najbliższej okolicy.

"Ptaki możemy obserwować praktycznie wszędzie, jednak chcąc zobaczyć naprawdę interesujące ptaki polecam wybrać jako miejsce obserwacji zbiornik wodny" - radzi obserwatorom Antek Marczewski, student biologii kierujący Warszawską Grupa OTOP. Zbigniew Kajzer, ornitolog, współzałożyciel serwisu internetowego poświęconego ornitologicznym rzadkościom, dodaje, że w poszukiwaniu rarytasów warto odwiedzić zbiorniki zaporowe lub stawy rybne, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać łatwo rozpoznawalne znakomitości, takie jak warzęcha lub pelikan różowy.

"Zbiorniki wodne warto odwiedzać systematycznie bo to znacznie zwiększa szanse na zaobserwowanie ciekawych i rzadkich gatunków" mówi Zbigniew Kazjer, który dzięki stałemu monitoringowi Stawów Dzwonowo w województwie zachodniopomorskim trafił ornitologicznego totka: zaobserwował na jednym stawie dwa niezwykle rzadkie gatunki: biegusa arktycznego i sieweczkę morską.

Jak wyjaśnia Danuta Pawlak, w ramach udziału w Europejskich Dniach Ptaków sympatycy ptaków oraz dzikiej przyrody z całej Polski będą prowadzić obserwacje w swoim najbliższym otoczeniu, a następnie przesyłać je do OTOP.

Wyniki posłużą do opracowania listy najczęściej obserwowanych ptaków w okresie jesiennym w kraju jak również w poszczególnych regionach Polski.

Osoby zainteresowane grupowym uczestnictwem w imprezach mogą brać udział w wycieczkach terenowych, grach i konkursach, których aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.otop.org.pl

"Dobra widoczność i sprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że nawet niedoświadczeni obserwatorzy mogą obserwować i liczyć ptaki w ramach akcji - zapaweniają organizatorzy akcji. - To znakomita okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego o ptakach w swojej okolicy i aktywnie wypocząć w terenie".

Aby móc uczestniczyć w przedsięwzięciu, należy pobrać formularz ze strony www.otop.org.pl oraz w wybranym dniu (6 lub 7 października br.) wybrać się na wycieczkę w teren i notować swoje obserwacje.

Formularze obserwacyjne oraz zdjęcia należy przesyłać na adres: OTOP, ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na bieżąco informuje o imprezie na swojej stronie internetowej www.otop.org.pl

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii