Dwa nieznane dotąd gatunki ssaków odkryto w górach Foja


Dwa nieznane dotąd gatunki ssaków odkryto w górach Foja: artykuł nr 5285

2007-12-19 13:34:53 Zoologia

Dwa nieznane dotąd gatunki ssaków, szczur-olbrzym oraz miniaturowy opos, zostały odkryte w trudnodostępnych górach Foja w zachodniej części Nowej Gwinei, określanych jako "zagubiony raj" - informuje serwis internetowy New Scientist.

Naukowcy z międzynarodowej organizacji działającej na rzecz przyrody - Conservation International razem z kolegami z Indonezji dokonali swojego odkrycia podczas rozpoczętej w czerwcu 2007 roku wyprawy w pasmo gór Foja leżące w zachodniej indonezyjskiej części Nowej Gwinei, w prowincji Papua.

Jednym z nowych gatunków jest miniaturowy opos - Cercartetus pygmy possum, należący do najmniejszych torbaczy na świecie, a drugim szczur-gigant - Mallomys giant. Obydwa gatunki był dotąd nieznane nauce i aktualnie są przedmiotem badań, poinformowali naukowcy.

"Nowo odkryty szczur jest około 5 razy większy od znanego nam gryzonia" - komentuje Kristofer Helgen ze Smithsonian Institution w Waszyngtonie. "Bez strachu przed ludźmi odwiedzał obozowisko kilka razy w czasie naszej wyprawy" - dodaje badacz.

Naukowcy, którym towarzyszyła ekipa filmowa, zarejestrowali też po raz pierwszy zachowania godowe kilku rzadkich i mało znanych ptaków.

Dżungla porastająca tajemnicze i niedostępne góry Foja jest nazywana "zagubionym rajem". W grudniu 2005 roku w trakcie wyprawy zorganizowanej przez badaczy z organizacji Conservation International odkryto w nich bowiem dziesiątki nowych, nieznanych wcześniej gatunków roślin i zwierząt.

Dziewicze lasy Foja zajmują powierzchnię około 300 tys. ha. Stanowią część tropikalnych lasów prowincji Papua, które charakteryzuje ogromna bioróżnorodność i które są w ostatnim czasie coraz bardziej zagrożone wycinką pod plantacje palmy olejowej oraz nielegalnym wyrębem drzew.

"Pocieszające jest wiedzieć, że istnieje miejsce na ziemi tak odizolowane, że pozostaje absolutnym królestwem dzikich roślin i zwierząt" - komentuje kierujący wyprawą wiceprezydent Conservation International - Bruce Beehler.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii