W poszukiwaniu pantery śnieżnej


W poszukiwaniu pantery śnieżnej: artykuł nr 5341

2008-01-20 03:05:31 Zoologia

Pantera śnieżna jest dla filmowców-przyrodników czymś w rodzaju Świętego Graala. Niesamowicie trudna do sfilmowania, bardzo rzadko spotykana – niemal tak tajemnicza, jak legendarny yeti. Pantery śnieżne są płochliwe, żyją samotnie, mają niemal doskonały kamuflaż. Pojawiają się na niesamowitych wysokościach, są w stanie przetrzymać zimno, rozrzedzone powietrze i żyć w najbardziej nieprzyjaznych górach świata. Wielu ludzi próbowało robić zdjęcia tym drapieżnikom.

Lata temu Hugh Miles i Mitchell Kelly stworzyli ekipę, która miała zdobyć ten "zwierzęcy Everest". Jeśli miało im się udać, musieli sprostać wszystkim wyzwaniom, jakie rzuciło im królestwo śnieżnej pantery. Tu, w Himalajach, można dostać udaru słonecznego w ciągu dnia, a w nocy – paść ofiarą odmrożeń. Wiatry zmiatają ostre drobiny lodu z jednego zbocza góry na drugie. Filmowcy spędzili w tych warunkach cztery lata, realizując zdjęcia w lodowych rozpadlinach Ladakh. Całymi tygodniami żyli w namiotach, ustawionych na ogromnych wysokościach, cierpieli z powodu niedoborów tlenu, wspinali się na najwyższe góry z ciężkim ekwipunkiem… Warunki nie były "trudne" – były zabójcze. Niewiele brakowało, by Mitchell Kelly zmarł z powodu choroby wysokościowej…

Ale warto było: filmowcom udało się zdobyć to, po co przyszli. Nie raz filmowali pantery śnieżne w ich środowisku – drapieżniki uchwycono w trakcie polowań, jedzenia, nawet – w czasie godów. Nikt przed filmowcami nie widział zachowań godowych tych zwierząt! Udało się też zrobić im zdjęcia na śniegu – to rzadkość, bo pantery śnieżne wcale śniegu… nie lubią! Po czteroletniej walce z Himalajami ekipie udało się zdobyć swój własny Everest. Opowieść o ich uporze warta jest poznania, zwłaszcza, że kończy się tryumfem, jaki oznaczało pokazanie najrzadziej chyba widywanego zwierzęcia na świecie.

Film jest koprodukcją Deviller Donegan Enterprises oraz Thirteen/WNET New York i Granada Wild z Bristolu.

Film zobaczysz 8 lutego o godz. 19:00 w National Geographic Channel

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii