Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach


Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach: artykuł nr 5382

2008-02-04 00:28:21 Zoologia

Już po raz czwarty Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zorganizowało akcję "Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach". Akcja miała na celu uzyskanie danych o liczebności obserwowanych gatunków w skali kraju i poszczególnych regionów Polski. Na ich podstawie zostanie przygotowane zestawienie najczęściej obserwowanych ptaków zimą.

"Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach to cykliczna akcja wzorowana na brytyjskiej, niezwykle popularnej imprezie +Big Garden Birdwatch+, polegającej na liczeniu przez obserwatorów- amatorów ptaków żyjących zimą na danych terenach" - opowiada przedstawicielka OTOP, Danuta Pawlak.

Jak tłumaczy, zadaniem uczestników akcji było odnotowanie na specjalnym formularzu wyników obserwacji dokonanych we własnym ogrodzie, w karmniku, okolicznym parku czy na przydomowym skwerze.

Wolontariusze przez godzinę przyglądali się i liczyli różne gatunki ptaków występujące na trasie ich przemarszu lub w badanym miejscu.

"Dzięki zaangażowaniu tysięcy wolontariuszy-obserwatorów, możliwe będzie opracowanie zestawienia najczęściej obserwowanych ptaków zimą oraz zebranie informacji o ptasich +rarytasach+ pojawiających się w kraju" - tłumaczy Danuta Pawlak.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Zimowego Liczenia był z najpopularniejszych i najłatwiej rozpoznawalnych ptaków w Polsce - wróbel.

Organizatorzy akcji chcieli w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na spadającą liczebność "ćwierkającego" ptaka oraz podpowiedzieć, co się do takiego stanu rzeczy przyczynia i jak się temu przeciwstawić.

Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach organizowane jest od 2005 roku. W ubiegłorocznej akcji wzięło udział ponad 2200 osób. Uczestnicy zaobserwowali 115 tysięcy osobników z 85 gatunków.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii