Bobry kolonizują Kraków


Bobry kolonizują Kraków: artykuł nr 4286

2007-03-07 12:29:55 Zoologia

Osiem bobrzych rodzin, mogących liczyć w sumie około 30 osobników, zadomowiło się w Krakowie. Gryzoniom niestraszne są spaliny, uliczny gwar, psy. Wojewoda poprosił naukowców z Akademii Rolniczej o przygotowanie planu, jak radzić sobie z uciążliwymi zwierzętami. Opracowanie ma powstać do końca marca.

Jak przypomina "Gazeta Krakowska", Małopolski Urząd Wojewódzki przyjął w minionym roku ponad 60 spraw o odszkodowania za "działania" bobrów. Pozytywnie rozpatrzono połowę. Zgodnie z prawem, na niewielkie rekompensaty mogą liczyć jedynie właściciele gospodarstw rolnych, leśnych i rybackich. Jeśli podtopiony zostanie dom zlokalizowany w pobliżu podziurawionych przez bobry wałów przeciwpowodziowych, gospodarze mogą zapomnieć o odszkodowaniu. Podobnie - ogrodnicy czy działkowcy. Taką możliwość wykluczyła ustawa o ochronie środowiska z 2004 r.

Mieszkańcy wielu regionów apelują o wydanie zgody na odstrzał bobrów. To jednak zupełnie nieskuteczne rozwiązanie.

"Rok temu wojewoda wielkopolski wydał zgodę na odstrzał stu bobrów" opowiada dr Andrzej Tomek z Akademii Rolniczej. "Okazało się, że myśliwym udało się upolować jedynie dwie sztuki. Wyłapywanie żywych bobrów także mija się z celem, bo nie wiadomo, co z nimi robić" - tłumaczy.

Zwiększająca się populacja bobrów w Polsce nasuwa pytanie, czy nie usunąć ich z listy zwierząt chronionych i umieścić na liście zwierząt łownych. Nie chce o tym jednak słyszeć Polski Związek Łowiecki. Wszystkie koszty związane z kolosalnymi odszkodowaniami za szkody wyrządzone przez bobry spadłyby bowiem wtedy na barki kół łowieckich.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

  • Bobry do odstrzału - 170 bobrów będą mogli zabić lubuscy myśliwi. Wojewoda zgodził się na odstrzał, bo zwierzęta niszczą wały przeciwpowodziowe. W Lubuskiem jest aż 4,5 tys. ...
  • Bobry uszkodziły wał - a Dolnym Śląsku, w okolicach Żmigrodu, rzeka Barycz przerwała wał przeciw powodziowy. Umocnienia osłabiły bobry. Jak informuje reporter RMF FM, ...
  • Kończą się odłowy i przeprowadzki bobrów - Bobry są pod częściową ochroną gatunkową. W północno-wschodniej Polsce zamieszkują największe w kraju populacje tych zwierząt. W województwie podlaskim ...
  • Rolnicy mają problem z bobrami - Chcielibyśmy, żeby ktoś przeniósł bobry w inne miejsce - mówi Stanisław Kaszubowski z Kalisza. - Najlepiej w okolice Jeziora Wdzydzkiego.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii