Szczepionka przeciwko Eboli


Szczepionka przeciwko Eboli: artykuł nr 5481

2008-03-01 19:16:50 Medycyna

Eksperymentalna szczepionka okazała się - w doświadczeniach na małpach - skuteczna przeciwko śmiertelnie groźnym wirusom gorączek krwotocznych - Ebola i Marburg - poinformowano podczas konferencji poświęconej ochronie przed chorobami zakaźnymi i bronią biologiczną w Baltimore.

Ebola wraz z nieco mniej śmiercionośnym, także występującym w Afryce kuzynem - wirusem Marburg, należą do tzw. filowirusów. Są to wirusy, których materiałem genetycznym jest RNA (podobnie jak wirusa grypy czy HIV). Powodują gorączkę krwotoczną, w której przebiegu umiera duża część zarażonych (w niektórych epidemiach Eboli ginęło nawet 90 procent). Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi chorego (krwią, śliną, moczem, potem) i prawdopodobnie drogą kropelkową.

Opracowana przez U.S. Army Medical Research Institute of Infectious Diseases szczepionka wykorzystuje zamiast całych (osłabionych lub martwych) wirusów wirusopodobne cząsteczki (VLP), dzięki czemu jest skuteczna i bezpieczna. Podobną technologię zastosowano wcześniej w dostępnej na rynku szczepionce przeciwko brodawczakowi ludzkiemu (HPV).

Autorzy badań pracują obecnie nad zwiększeniem wydajności procesu produkcyjnego i mają nadzieję rozpocząć próby na ludziach w ciągu kilku lat.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny